ШТИП

НАЈНОВИ ВЕСТИ

Бугарски веб сајт се обиде актерите од македонскиот филм „Прашина“ да ги претстави како автентичен бугарски пар ?!

Профилот „Бугарски национализам“ на социјалните мрежи сака да ги украде македонските актери Николина Кујача и Владо Јовановски. Објавената фотографија е дел...

Толку многу засилувања а никаков ефект во „Челзи“ – Абрамовиќ е незадоволен и спремен да го смени Лампард !

Френк Лампард мора да почне да победува доколку сака да остане на кормилото на Челси, Роман Абрамович веќе размислува за ангажман...

Бугарскиот Министер за одбрана, Каракачанов спремен да прати инжинерски полк, за да ни ги уништи спомениците кои не се според нивната историја !

Во Македонските учебници има само лаги. Тие мора да се согласат дека историјата до 1944 година треба да се остави на...

Владата предложи разрешување на директорката Димова, која стана славна по проектот за „Тренирање магариња“ !

Владата му препорача на Управниот одбор на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност да ја разреши директорката Лидија...

Владата ги прифати новите анти-Ковид препораки: Угостителите ќе работат до 23 часот, администрацијата од дома или во смени !

Се ограничува работното време на угостителските објекти до 23 часот а државната и јавна администрација да го организираат работењето од дома или...

ВМРО вечерва протестираше и во Штип

Со вклуени сирени и автомобилско дефиле низ Штип, ВМРО ДПМНЕ ги прошити ротестите и надвор од Скопје. Поворката со автомобили тргне од...

Кризата коси. Помош од Државата побараа и јавните претпријатија

Кризата коси. Помош од Државата побараа и јавните претпријатија, откако состојбата кај сите вршители на комунални дејности од финансиски аспект станува загрижувачка...

Социјален пекол за самохраната мајка Анка Митева од Пробиштип. Струјата и телефоните исклучени а детето повлечно од школување.

Голем товар носи самохраната мајка  Анка  Митева  од Пробиштип. Животот  силно надолу и тргнал пред три години  кога за три месеци ги...

ВРЕМЕ

Shtip
light intensity drizzle
7 ° C
7 °
7 °
100 %
1kmh
90 %
Sat
11 °
Sun
15 °
Mon
16 °
Tue
9 °
Wed
12 °

ЗДРАВЈЕ

Природа и здравје – Топла купка против женска неплпдност

Загревањето на телото, особено во зимските месеци е многу важно за женскиот репрудуктивен систем... https://www.youtube.com/watch?v=fNaVZ-ZFaVk

Природа и здравје – Маслинка против киселина

Решението за одредени тегоби речиси секогаш ни е на дофат на рака, но често забораваме на советите од баба.

Природа и здравје – Мед при каснување од комарец

Комарците се синоним за летото, а во Источниов дел од Македонија се жива напаст од која нема спас...

Природа и здравје – Напиток против висок холестерол

Доколку направите домашен сок од јаболка, без додавање на шеќер, ќе добиете вистинска инфузија за здравје... https://www.youtube.com/watch?v=g93g91dXEig

Природа и здравје – Грчкиот лек за имунитет

Лекот кој денеска го споделуваме со вас во рубриката „Природа и здравје“ се споменува во “Илијада” на Хомер, а неверојатниот вкус е...