Home Популарно Австралија: Автомобил влетал во продавница за хиџаб !

Австралија: Автомобил влетал во продавница за хиџаб !

Десет луѓе се повредени откако автомобил влета во продавница за хиџаби во западниот дел на Сиднеј. Полицијата на Нов Јужен Велс соопшти дека повредените во бутикот се главно жени, на возраст од 18 до 30 години. Едно лице е сериозно повредено, но надвор од животна опасност.

Снимките објавени на социјални мрежи покажуваат возило „мицубиши“ кое со голема брзина поминува преку раскрсница, по што удира во продавницата. Иако случајот сѐ уште се испитува, полицијата кажа дека нема индикации дека станува збор за терористички напад, додавајќи дека возачот имал историја на сообраќајни прекршоци.

„Засега е сѐ многу хаотично. Десет луѓе се повредени, од кои некои посериозно. За среќа, нема загинати“, кажа шефот на полицијата Питер Тартел.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Короната ги откажа манастирските ручеци за Спасовден

Короната и посебните мерки за безбедност ги откажаа манастирските ручеци за големиот христијански празник Спасовден. Иако овој ден како своја слава го...

Короната во Штип не застанува. Денес нови 9 случаи

Короната во Штип не застанува. Денес се откриени нови 9 случаи на позитиовни на ковид 19. Од нив, 7 се вработени во...

Карбинци решава клучен проблем. Започна градбата на пречистителната станица

Карбинци решава клучен проблем. Започна градбата на пречистителната станица . 105,3 мил. денари е вредна идната пречистителна станица во карбинската општина...

Спасовски од Карбинци го повика ВМРО на разумност

Тех. премиер Оливер Спасовски денеска од Карбинци каде што беше по повод денот на општината, го повика ВМРО ДПМНЕ на разумност и...

Инспектори ќе ги едуцираат угостителите

Инспекторски тимови во наредните 10 дена активно ќе ги едуцираат угостителите за примена на протоколите за спречување на коронавирусот...