Home Балкан Ако Хашим Тачи биде прогласен за воен злосторник, ќе си даде оставка...

Ако Хашим Тачи биде прогласен за воен злосторник, ќе си даде оставка како претседател на Косово !

Ако обвинението се потврди ќе поднесам оставка и ќе се соочам со тоа, рече косовскиот претседател Хашим Тачи во вечерашното обраќање до јавноста. Неговото обраќање уследи откако пред пет дена Специјалното обвинителство во Хаг го обвини за воени злосторства и злосторства против човештвото, кои произлегуваат од војната за независност на Косово во периодот 1998-99 година.

Во снименото обраќање до нацијата, Тачи ги отфрли, како што рече, лажните обвиненија против него.

„Косово е нова држава, но нејзините лидери мора да се однесуваат како прави државници. Ќе го носам мојот товар и ќе се бранам себе и нашата борба за слобода, со сета сила што ја имам. Нема да дозволам ова лажно обвинение да го оттргне вниманието на Косово од заземањето на место во меѓународната заедница, како членка на ОН, НАТО и ЕУ“, вели Тачи во обраќањето.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Србите нема каде да одат на одмор…Грција од утре ги затвора границите за нив !

Грција од утре во 6 часот наутро ги затвора границите за државјаните на Србија, потврди за Н1, српскиот министер Расим Љаиќ. Одлуката...

Белград и Приштина сепак разговарале за размена на територии !

Поранешниот американски советник за национална безбедност Џон Болтон тврди дека уште во 2018 година една од работите за кои зборувале Белград и...

Уролог од Тетово починал од компликации од Ковид – 19 во скопска болница !

Од компликации од коронавирус во Градската општа болница „8 Септември“ почина 64-годишниот доктор Арификмет Деари, уролог од Тетово. Министерот за...

ВИДЕО: Колумбо е виновен што ја откри Америка…урната уште една статуа на морепловецот во Балтимор !

Демонстрантите во Балтимор ја соборија статуата на Кристофер Колумбос во текот на ноќта и ја фрлија во Атлантскиот океан. Снимките објавени...

Германија: По жестоките критики, канцеларката Меркел почна да носи заштитна маска !

Германската канцеларка Ангела Меркел започна да носи заштитна маска во јавноста, откако таа беше мета на критики поради тоа што не...