Home Популарно Белгија го заврши фудбалското првенство пред време - Бриж нов шампион !

Белгија го заврши фудбалското првенство пред време – Бриж нов шампион !

Белгија е првата земја во Европа чија фудбалска федерација ќе донесе одлука што да се прави со првенството и покрај тоа што препораките од УЕФА се централизирани.Белгија до 2 април има 13.964 заболени и 828 смртни случаи како последица од Ковид-19.

Поради тоа Советот на директори на белгиската лига донел решение по заедничка средба. Сега генералното Собрание на белгиската федерација треба да го потврди и одлуката да стапи на сила.

Вирусологот др. Ван Раст со кој се консултирала лигата изјавил дека не е возможно сезоната да се доигра до 30 јуни како што беше предвидено претходно.

Првенството не е одложено, туку е завршено според актуелната табела. Клуб Бриж е шампион (првпат после 2017/2018) и ќе оди во групна фаза на Лига на шампиони (во моментов има 15 бода пред вториот(. Гент е вицешампион како второпасиран и ќе оди во квалификации за Лига на шампиони.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Нови 62 заразени во Македонија, од нив 14 во Штип !

Повторно расте бројот на случаи на болни од корона вирусот. За само едно деноноќие земјава регистрира 62 новозаразени. Најголем број повторно...

ВИДЕО: Протестите низ САД не запираат – Запалени и полициски автмобили !

Во 25 градови ширум САД воведен е полициски час по протестите за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој беше задавен од...

Франција одвои 1.3 милијарди евра за субвенционирање на купување на електрични возила – Кој ќе купи, ќе добие 10.000 евра гратис !

Француската влада објави повеќемилионски економски план за автомобилската индустрија – и таму е вклучено помош за производителите, а оние што...

Американците имаат нови шопинг навики: Корона вирусот ги натера се да купуваат он-лајн !

Пандемијата драстично ги промени потрошувачките навики. Американците прават залихи на храна и на други производи, но и се повеќе пазарат на...

ВИДЕО: Последното убиство на афро-американец разгоре насилни демонстрации низ 30 градови во САД !

Демонстранти низ САД се судрија со полицијата поради смртта на афро-американецот во Минеаполис кој се задуши под смртоносното притискање со нога...