Home Популарно Бившиот француски премиер осуден на пет а сопругата на две години затвор...

Бившиот француски премиер осуден на пет а сопругата на две години затвор !

Поранешниот француски премиер Франсоа Фијон е осуден на 5 години затвор, од кои три години условна казна, поради фиктивна афера за вработување , поради што ја прекинал неговата претседателска кампања во 2017 година.

Кривичниот суд во Париз додаде парична казна од 375.000 евра на пресудата и неможноста да учествува на избори 10 години. Неговата сопруга Пенелопе е осудена на казна од 2 години и казна од 375,000 евра и 2 години неучество на избори.

Сопружниците Фијон и ко-обвинетиот Марк Жуло, поранешен заменик на Филон, исто така мора да вратат повеќе од милион евра во Националното собрание.

Пресудата за проневера на јавни пари е резултат на исплата од околу еден милион евра што ги добила сопругата на Фијон за работа како негов асистент во парламентот.Фијон и сопругата најавија дека ќе ја обжалат пресудата.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Скопје: Украдени над еден милион евра во различни валути од куќа !

На 04.07.2020 во 22,10 часот во СВР Скопје, Ш.И.(58) од Скопје пријавил дека во период од 19,30 до 21,45 часот во...

Србите нема каде да одат на одмор…Грција од утре ги затвора границите за нив !

Грција од утре во 6 часот наутро ги затвора границите за државјаните на Србија, потврди за Н1, српскиот министер Расим Љаиќ. Одлуката...

Белград и Приштина сепак разговарале за размена на територии !

Поранешниот американски советник за национална безбедност Џон Болтон тврди дека уште во 2018 година една од работите за кои зборувале Белград и...

Уролог од Тетово починал од компликации од Ковид – 19 во скопска болница !

Од компликации од коронавирус во Градската општа болница „8 Септември“ почина 64-годишниот доктор Арификмет Деари, уролог од Тетово. Министерот за...

ВИДЕО: Колумбо е виновен што ја откри Америка…урната уште една статуа на морепловецот во Балтимор !

Демонстрантите во Балтимор ја соборија статуата на Кристофер Колумбос во текот на ноќта и ја фрлија во Атлантскиот океан. Снимките објавени...