Home Популарно Блумберг, бившиот градоначалник на Њујорк, спремен да ги потроши сите 50 милијарди...

Блумберг, бившиот градоначалник на Њујорк, спремен да ги потроши сите 50 милијарди долари, за Трамп да не биде пак претседател !

Се чини дека на претстојните претседателски избори во САД, актуелниот американски претседател ќе добие конкуренција „од свој ранг“, односно ќе се соочи со милијардер.

Американскиот претседателски кандидат, Мајкл Блумберг кој е еден од најбогатите луѓе во САД (На 8-мо место според „Форбс“), порача дека е подготвен да ги потроши „сите свои пари“ за да спречи Доналд Трамп повторно да победи на претседателските избори.

Сепак, многумина ваквата изјава на Блумберг ја протолкуваа како негов обид за „купување“ на победата на претседателските избори во Соединетите Американски Држави кои се закажани за оваа година.

Како и да е, во последниве неколку денови телевизиските канали и социјалните мрежи во САД се преплавени со негови спотови и пораки, што сугерира дека е сериозен, посебно кога мисли на трошењето на неговите ривали. Имено, Блумберг за само нешто повеќе од еден месец откако ја стартуваше својата кампања, потроши повеќе од сите негови ривали од редовите на Демократите.

„Приоритет број 1 е да се справиме со Доналд Трамп. Ќе ги потрошам сите мои пари за тоа“, порача Блумберг.

Мајкл Блумбер, поранешен градоначалник на Њујорк (од 2002-ра до 2013-та година) е основач на големата медиумска мрежа “Bloomberg News”, а имотот му се проценува на вртоглави 50 милијарди долари.

Доналд Трамп исто така е тајкун од Њујок, а неодамна американскиот претседател, откако Блумберг најави дека ќе се вклучи во трката за претседател на САД изјави: „Ги нема тој тие магии за да помине добро. Малиот Мајкл го очекува пораз“.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

ВИДЕО: Климатска криза во Шпанија !

Владата на Шпанија официјално прогласи „климатска криза“ и предложи мерки за борба против климатските промени. Мерките, меѓу другото, подразбираат големи задолжителни...

Ирански пратеник дава три милиони долари, за убиство на Трамп !

Ирански пратеник понуди награда од три милиони долари за „оној кој ќе го убие американскиот претседател Доналд Трамп“, јави иранската агенција „Исна“.

Наместо да добијат помирен живот, по откажувањето од кралските титули, Хари и Меган станаа поголема мета на папараците !

Плановите на принцот Хари за „мирен живот“ не одат баш како подмачкано додека им се приклучува на својата сопруга и...

Путин ја потврди новата руска Влада !

Рускиот претседател Владимир Путин ја одобри новата влада во земјата во која остануваат повеќе министри од претходниот мандат, но со...

Новиот смртоносен вирус, од Кина веќе се прeфрли во САД !

Вирусот, што предизвикува мистериозно респираторно заболување, а кое неодамна беше откриено во Кина, се прошири и надвор од азискиот континент.„Њујорк Тајмс“ пренесува...