Home Популарно Браната Речани се гради споеред планот. Министерот Димковски на лице место

Браната Речани се гради споеред планот. Министерот Димковски на лице место

Заврши првата фаза од изградбата на браната Речани кај Кочани,а напоредно со ова стартуваа градежните работи од првата фаза од изградбата на овој капитален проект вреден 30 милиони евра, што е од исклучително значење за кочанската општина, изјави денеска во Кочани, министерот за земјоделство Трајан Димковски. Со домаќинот кочанскиот градоначалник Николчо Илијев изврши увид во тековните градежни активности на браната, чиј капацитет е планиран на 22 милиони кубни метри вода..

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Короната ги откажа манастирските ручеци за Спасовден

Короната и посебните мерки за безбедност ги откажаа манастирските ручеци за големиот христијански празник Спасовден. Иако овој ден како своја слава го...

Короната во Штип не застанува. Денес нови 9 случаи

Короната во Штип не застанува. Денес се откриени нови 9 случаи на позитиовни на ковид 19. Од нив, 7 се вработени во...

Карбинци решава клучен проблем. Започна градбата на пречистителната станица

Карбинци решава клучен проблем. Започна градбата на пречистителната станица . 105,3 мил. денари е вредна идната пречистителна станица во карбинската општина...

Спасовски од Карбинци го повика ВМРО на разумност

Тех. премиер Оливер Спасовски денеска од Карбинци каде што беше по повод денот на општината, го повика ВМРО ДПМНЕ на разумност и...

Инспектори ќе ги едуцираат угостителите

Инспекторски тимови во наредните 10 дена активно ќе ги едуцираат угостителите за примена на протоколите за спречување на коронавирусот...