Home Популарно Британците се најдебела нација, смета премиерот Борис Џонсон !

Британците се најдебела нација, смета премиерот Борис Џонсон !

Британците се подебели од другите нации во Европа, и мора да се отвори дебата за справување со растечките стапки на обезност кои многу ја чинат државата, вели британскиот премиер Борис Џонсон.

Џонсон, кој на почетокот на годината за себе рече дека треба да ослабне, во април заврши на интензивна нега со потреба за кислород откако се зарази од коронавирус. Подоцна рече дека лекарите му го спасиле животот. Тоа искуство го натерало Џонсон да апелира до своите сонародници да размислуваат за своето здравје.

„Имав многу слободен став за обезноста но кога ќе ги погледнете бројките, притисокот врз здравствениот систем, ќе споредите, се плашам дека оваа наша прекрасна земја во однос на другите европски земји, ние сме многу подебели од останатите, со исклучок на Малтежаните. Тоа е проблем“.

Велика Британија има една од највисоките стапки на дебелина во светот: речиси една третина од возрасните се со прекумерна тежина. Во светски рамки, дебелината тројно се зголеми од 1975 година досега, според податоците на Светската здравствена организација.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Скопје: Украдени над еден милион евра во различни валути од куќа !

На 04.07.2020 во 22,10 часот во СВР Скопје, Ш.И.(58) од Скопје пријавил дека во период од 19,30 до 21,45 часот во...

Србите нема каде да одат на одмор…Грција од утре ги затвора границите за нив !

Грција од утре во 6 часот наутро ги затвора границите за државјаните на Србија, потврди за Н1, српскиот министер Расим Љаиќ. Одлуката...

Белград и Приштина сепак разговарале за размена на територии !

Поранешниот американски советник за национална безбедност Џон Болтон тврди дека уште во 2018 година една од работите за кои зборувале Белград и...

Уролог од Тетово починал од компликации од Ковид – 19 во скопска болница !

Од компликации од коронавирус во Градската општа болница „8 Септември“ почина 64-годишниот доктор Арификмет Деари, уролог од Тетово. Министерот за...

ВИДЕО: Колумбо е виновен што ја откри Америка…урната уште една статуа на морепловецот во Балтимор !

Демонстрантите во Балтимор ја соборија статуата на Кристофер Колумбос во текот на ноќта и ја фрлија во Атлантскиот океан. Снимките објавени...