Home Популарно ВИДЕО: Илјадници маршираа во Лондон за слобода на Џулијан Асанж, основачот на...

ВИДЕО: Илјадници маршираа во Лондон за слобода на Џулијан Асанж, основачот на „Викиликс“ !

Илјадници луѓе во Лондон, маршираа за ослободување на Џулијан Асанж. Тие протестираа за да извршат притисок врз британската влада да одбие да го предаде основачот на Викиликс на САД., каде ќе се соочи со обвинувања за шпионажа.

Меѓе собраните беа и многу познати личности како Роџер Вотрес од „Пинк Флојд“, пејачката Криси Хајнд од групата „Притендерс“, како и модната дизајнерка и активистка за животна средина, Вивијен Вествуд.

Исто така, повеќе од 40 правници од Велика Британија, САД, Франција и други држави објавија писмо до британската влада со кое араат да го одбие барањето за екстрадиција на Асанж.

Обраќајќи им се насобраните на маршот, портпаролот на Викиликс, Кристин Храфсон, рече дека кривичното гонење на Асанж е „мрачна сила против оние кои сакаат правда, транспарентност и вистина“.

Сослушувањето на Асанж во судот е закажано за понеделник во Лондон. Обвинението на Асанж во САД има 18 точки, од кои 17 се за шпионажа. Ако биде осуден според овие обвиненија може да биде осуден на казна затвор од 75 години.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Најбогатиот човек на светот, Џеф Безос донираше 100 милиони долари за храна !

Џеф Безос и неговата компанија Амазон, како дел од борбата против корона-кризата, ќе донира 100 милиони долари за сиромашните и најранливи групи...

Над 12.000 луѓе конкурирале за астронаут на НАСА и сакаат да бидат дел од новата мисија на месечината !

Над 12.000 луѓе се пријавиле да станат астронаути во новата програма на НАСА Артемис, објави американската вселенска агенција. Ова...

50 % од луѓето можат да го имаат Корона вирусот, но да немаат никакви симптоми, но ќе го пренесат на други !

Повеќе нови сознанија покажуваат дека луѓе без симптоми го поттикнуваат ширењето на корона вирусот, поради што во САД се разговара на високо...

Заради криза со вирусот на западот, кинескиот бизнис во опаѓање – Се бараат само заштитни маски !

Како што глобалната пандемија го зема својот данок кај извозно ориентираните производители, така се намалуваат и кинеските надежи за брзo економскo опоравување...

Коронавирусот зарази над еден милион луѓе на планетава !

Во целиот свет, 1.000.829 луѓе се заразени со новиот коронавирус, 51.356 лица починаа, додека 210.199 луѓе се опоравиле, покажуваат најновите...