Home Популарно ВИДЕО: Наскоро ќе биде пуштен најдолгиот тунел под Алпите вредени над 11...

ВИДЕО: Наскоро ќе биде пуштен најдолгиот тунел под Алпите вредени над 11 милијарди долари !

Градежните работи на илјадници метри долгата брза железница под швајцарските Алпи се при крај, а во срцето на овој дел е најдолгиот железнички тунел во светот – тунелот „Готард“.Сè што е поврзано со овој проект овреден 11,3 милијарди долари е со големи бројки.

Поаѓајќи од позицијата на која се изведува работата, 2.500 метри под врвовите на Алпите, со над 2.500 ангажирани работници кои имаат задача да го издлабат патот низ 30 милиони тони гранит до планот да постават близу 400 километри железница и неколку стотици километри електрични инсталации, знаци и комуникациски системи.

Со уредување на помалите тунели, кои ги поврзуваат двата главни паралелни тунели на секои 325 метри, вкупната мрежа на тунели надминува 150 километри.Ископувањето на двата тунели од 56 километри е завршено во 2011 година.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Најбогатиот човек на светот, Џеф Безос донираше 100 милиони долари за храна !

Џеф Безос и неговата компанија Амазон, како дел од борбата против корона-кризата, ќе донира 100 милиони долари за сиромашните и најранливи групи...

Над 12.000 луѓе конкурирале за астронаут на НАСА и сакаат да бидат дел од новата мисија на месечината !

Над 12.000 луѓе се пријавиле да станат астронаути во новата програма на НАСА Артемис, објави американската вселенска агенција. Ова...

50 % од луѓето можат да го имаат Корона вирусот, но да немаат никакви симптоми, но ќе го пренесат на други !

Повеќе нови сознанија покажуваат дека луѓе без симптоми го поттикнуваат ширењето на корона вирусот, поради што во САД се разговара на високо...

Заради криза со вирусот на западот, кинескиот бизнис во опаѓање – Се бараат само заштитни маски !

Како што глобалната пандемија го зема својот данок кај извозно ориентираните производители, така се намалуваат и кинеските надежи за брзo економскo опоравување...

Коронавирусот зарази над еден милион луѓе на планетава !

Во целиот свет, 1.000.829 луѓе се заразени со новиот коронавирус, 51.356 лица починаа, додека 210.199 луѓе се опоравиле, покажуваат најновите...