ВИДЕО: Нови протести во САД откако полицијата повторно убила млад афро-американец во Пенсилванија !

73

Немири избувнаа во друг американски град, Ланкастер, Пенсилванија, по уште едно полициско убиство. Беше 27-годишниот Рикардо Муњоз. Да потсетиме, протестите низ Америка траат од мај, кога афроамериканецот Џорџ Флојд беше убиен за време на апсење.Сепак, како што покажува камерата, убиството на Муноз било поинакво.

Полицаецот очигледно пукал во самоодбрана затоа што Муноз го нападнал со нож. Осомничениот излетал од куќата и го нападнал полицаецот, држејќи нож над главата, во позиција подготвена за напад.Потоа полицаецот извади пиштол и испука неколку куршуми кон Муноз.

Инаку неименуваниот полицаец дошол на таа адреса откако жена пријавила дека нејзиниот брат е насилен кон нивната мајка и дека се обидува да упадне во куќата.Наскоро беше потврдено дека Муноз бил уапсен минатата година за прободување со нож четири лица во Ланкастер. Кога полицијата го пронашла, тој држел нож на вратот, но полицијата успеала да го совлада.