Home Популарно ВИДЕО: Од џамија во Измир, наместо молитва, пуштена „Бела чао“ !

ВИДЕО: Од џамија во Измир, наместо молитва, пуштена „Бела чао“ !

Турските власти започнале истрага денес откако во Измир бил хакиран системот од кој се пуштаат молитвите, па така италијанската антифашистичка песна „Бела чао“ била пуштена од минарињата на неколку џамии.

Таа „антифашистичка химна“ се емитувала наместо повик за молитва, што се емитува пет пати на ден, а оваа снимка била објавена и на социјалните мрежи.

Локален огранок на турските власти надлежни за верски работи го потврдиле овој инцидент на Твитер синоќа и најавиле отворање на внатрешна истрага и доставување извештај до полицијата.

„Бела чао“ се емитувала откако „непознати лица го саботирала и нелегално го хакирала системот за повици на молитва“, се вели во соопштението.Обвинителството во Измир отворило истрага за инцидентот.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Короната ги откажа манастирските ручеци за Спасовден

Короната и посебните мерки за безбедност ги откажаа манастирските ручеци за големиот христијански празник Спасовден. Иако овој ден како своја слава го...

Короната во Штип не застанува. Денес нови 9 случаи

Короната во Штип не застанува. Денес се откриени нови 9 случаи на позитиовни на ковид 19. Од нив, 7 се вработени во...

Карбинци решава клучен проблем. Започна градбата на пречистителната станица

Карбинци решава клучен проблем. Започна градбата на пречистителната станица . 105,3 мил. денари е вредна идната пречистителна станица во карбинската општина...

Спасовски од Карбинци го повика ВМРО на разумност

Тех. премиер Оливер Спасовски денеска од Карбинци каде што беше по повод денот на општината, го повика ВМРО ДПМНЕ на разумност и...

Инспектори ќе ги едуцираат угостителите

Инспекторски тимови во наредните 10 дена активно ќе ги едуцираат угостителите за примена на протоколите за спречување на коронавирусот...