Home Популарно ВИДЕО: Со софтверот "Deep fake", направиле верзија на „Сам дома“ со Силвестер...

ВИДЕО: Со софтверот “Deep fake”, направиле верзија на „Сам дома“ со Силвестер Сталоне !?

Deep fake софтверот, е еден од најмоќните во моментов. Со него, може да се лажираат снимки, поточно да се направат други лица, измонтирани врз сосема други, и тоа е доста тешко воочливо. Еднаш пишувавме за тоа, (примерот со Обама, Путин или Буш) дека со помош на овој софтвер, можат да се генерираат изјави, кои никогаш лице не ги кажало, но самиот софтвер, овозможува адаптирање на устата, лицето, на говорот.

Еве пример за тоа, како култниот филм „Сам дома“ наместо со Меколи Калкин, доби нов актер…а тоа е никој друг, туку Силвестер Сталоне…

Можете на јутјуб да пронајдете слични видеа, и да се уверите во моќта на овој софтвер. Паралелено со него, се развива и контра-софтвер, кој е ќе открива лажните видеа, бидејќи некогаш е навистина тешко да се откријат монтажите.

Еве ви пример со Обама, кој кажува нешто, што никогаш не кажал…на пример, дека „Трамп е ѓубре“

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Задушница пред Прочка. Денес живите се сеќаваа на мртвите

Една недела пред прочка е ден посветен на мртвите. Денес христијаните ја одбележаа задушница. „Како секаде така и овде...

Пехчево: Робово и Умлена ќе добијат нови улици

Општината Пехчево ќе ја уредува патната инфраструктура во селата Робово и Умлена. За таа цел веќе потпиша договор со фирмата изведувач. Од...

Американските разузнавачи немаат докази дека Русија ќе се меша во изборите за претседател !

Новинарката на „Си-би-ес“ Кетрин Хериџ откри дали американските разузнавачи обезбедиле докази за наводното мешање на Русија на престојните претседателските избори...

Чави нема да биде тренер на „Барелона“ – Газдите ги одбиле сите услови кои ги поставил !

Чави, легендата на Барселона, минатиот месец се спомнуваше како можен кандидат за тренерската позиција во Барселона, која остана празна по отказот што...

ВИДЕО: Наскоро ќе биде пуштен најдолгиот тунел под Алпите вредени над 11 милијарди долари !

Градежните работи на илјадници метри долгата брза железница под швајцарските Алпи се при крај, а во срцето на овој дел е најдолгиот...