Home Штип ВМРО: Штип беше домаќин на парада на СДСМ, а не на Седница...

ВМРО: Штип беше домаќин на парада на СДСМ, а не на Седница на Влада

Штип вчера беше домаќин на Парада на СДСМ, а не на Седница на Влада, обвинија денес преку писмено соопштение од опозициската ВМРО ДПМНЕ:

„Вчерашната седница на Влада во Општина Штип пластично ни го презентираше начинот на работа. Пристигнување со луксузни автомобили – на сметка на веќе постоечкиот сообраќаен метеж; посета на привилигирани компании – на сметка на оние кои не добиле грант за иновации; демонстрација на божемна работа – на сметка на манипулативните проекти …

Парадирањето пред граѓаните не ги решава нивните проблеми, туку само го зголемува бесот кон рекетарите во фотелји. Штипјани веќе ја прочитаа оваа лоша игра на СДСМ, а вчерашниот нивен настап во нашиот град беше доказ за тоа што веќе се знаеше“, стои во соопштението од ВМРО.

На ова реагираа од локалниот огранок на СДСМ:се истакнува во реакцијата.

„ За првпат во историјата на градот највисокото тело на извршната власт одржа своја седница во нашиот град. Врвот на македонската Влада, техничкиот премиер, вицепремиерката за економски прашања, како и број и министри и заменици министри беа во градот на државотворните и донесоа големи, важни, државотворни одлуки.На вчерашната седница на Влада во Штип и официјално беше донесена одлука за почнување со изградба на брана на реката Отиња.Таков успех, такво постигнување немало во сите мандати на сите советници и градоначалници на ВМРО-ДПМНЕ во Штип од нивното постоење па до сега“ стои во реакцијата на СДСМ

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Задушница пред Прочка. Денес живите се сеќаваа на мртвите

Една недела пред прочка е ден посветен на мртвите. Денес христијаните ја одбележаа задушница. „Како секаде така и овде...

Пехчево: Робово и Умлена ќе добијат нови улици

Општината Пехчево ќе ја уредува патната инфраструктура во селата Робово и Умлена. За таа цел веќе потпиша договор со фирмата изведувач. Од...

Американските разузнавачи немаат докази дека Русија ќе се меша во изборите за претседател !

Новинарката на „Си-би-ес“ Кетрин Хериџ откри дали американските разузнавачи обезбедиле докази за наводното мешање на Русија на престојните претседателските избори...

Чави нема да биде тренер на „Барелона“ – Газдите ги одбиле сите услови кои ги поставил !

Чави, легендата на Барселона, минатиот месец се спомнуваше како можен кандидат за тренерската позиција во Барселона, која остана празна по отказот што...

ВИДЕО: Наскоро ќе биде пуштен најдолгиот тунел под Алпите вредени над 11 милијарди долари !

Градежните работи на илјадници метри долгата брза железница под швајцарските Алпи се при крај, а во срцето на овој дел е најдолгиот...