Home Штип ВМРО Штип го повикува министерот Филипче да објасни, зошто граѓаните „се матирани“...

ВМРО Штип го повикува министерот Филипче да објасни, зошто граѓаните „се матирани“ за 7 мил евра

ВМРО Штип го повикува министерот Филипче да објасни, зошто граѓаните „се матирани“ за 7 мил евра. Според нив, изградбата на Клиничката болница во Штип изминативе три години се сведе само на скандали и застој:
„ Настаните поврзани со болницата се како шаховска игра, во која очигледно ќе бидат „матирани“граѓаните. Рекет 3, побараните 7.000.000 евра од Техничката Влада, стечајот на штипски Бетон се само дел од обелоденетите случаи за кои зборевме во изминатиов период. Дали граѓаните од Истокот не заслужуваат квалитетно здравство? Каде завршуваат милионските износи за кои постојано слушаме, а не сме ги виделе? Дали некој ќе одговара за тригодишното стопирање на градбата на Клиничката болница и незаконски дејства на Министерството за здравство“, праша на прес Љубе Здравков, советник од ВМРО ДПМНЕ во СО – Штип.
На ова реагираа од Министерството за здравство со писмен допис:
„ Во моментот кога стапив на функцијата министер за здравство, пред само две години, затекнав целосно застанат проект за изградба на болницата во Штип, затекнавме непотполн проект на кој што недостасува една цела фаза на електрика во машинството.
Во таа смисла, сакам да потенцирам дека дополнителните 7 милиони евра со кои опозицијата денеска по којзнае кој пат проба да создаде медиумски процес, и кои се предвидени за изградба на КБ Штип не се за зголемени трошоци, туку се неопходни заради имплементација на фаза на електрика во проектот за машинство. ВМРО-ДПМНЕ пушти во реализација проект без една од суштинските фази на секој објект, без кој што болницата не би можела да функционира! Користејќи ја нивната неспособност и пропусти сега сакаат да ја доведат целата јавност во заблуда“, стои во реакцијата.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

ВИДЕО: Климатска криза во Шпанија !

Владата на Шпанија официјално прогласи „климатска криза“ и предложи мерки за борба против климатските промени. Мерките, меѓу другото, подразбираат големи задолжителни...

Ирански пратеник дава три милиони долари, за убиство на Трамп !

Ирански пратеник понуди награда од три милиони долари за „оној кој ќе го убие американскиот претседател Доналд Трамп“, јави иранската агенција „Исна“.

Наместо да добијат помирен живот, по откажувањето од кралските титули, Хари и Меган станаа поголема мета на папараците !

Плановите на принцот Хари за „мирен живот“ не одат баш како подмачкано додека им се приклучува на својата сопруга и...

Путин ја потврди новата руска Влада !

Рускиот претседател Владимир Путин ја одобри новата влада во земјата во која остануваат повеќе министри од претходниот мандат, но со...

Новиот смртоносен вирус, од Кина веќе се прeфрли во САД !

Вирусот, што предизвикува мистериозно респираторно заболување, а кое неодамна беше откриено во Кина, се прошири и надвор од азискиот континент.„Њујорк Тајмс“ пренесува...