Home Македонија Внимавајте. Измама со наводно неисплатени пензии се шири во Државата. Досега наседнале...

Внимавајте. Измама со наводно неисплатени пензии се шири во Државата. Досега наседнале 10-тина

Внимавајте. Измама со наводно неисплатени пензии се шири во Државата. Досега наседнале најмалку 10-тина граѓани . Сите тие во семејството имале неодамна починат пензионер.
Според изјави на дел од оштетените, измамникот им се јавил прво по телефон. Се претставил како службеник од Фондот за Пензиско и ги информирал дека на нивниот починат роднина, државата требало, но не му исплатила сериозна сума на пари. Сумите, кои ги кажувал се движеле од 250-400.000 денари.
Откако ќе го добиел вниманието на роднините, лажниот службеник барал од нив фотокопија од извод на родени и транкасциска сметка за наводно заостанатите пензии да се уплатат. За услугата барал 2.000 денари надомест.
Кога и после подолг временски период, контактираните очекуваните пари не ги добиле, дел од нив информации побарале во подрачните одделенија на ПИОМ. Таму само им кажале дека никој од кај нив не ги контактирал и дека нивниот починат роднина не го следувата никакви заостанати пари, зашто целокупните суми им биле исплатени уште додека биле живи.
Според информации на ТВ Стар, измамени има и од Источниот дел на државата, но досега официјална пријава до овдешната полиција се уште нема.
Случејот со измамите го истражува МВР, а во меѓувреме на граѓаните им се советува внимателност. Сите сомнителни телефонски јавувања и понуди, да ги пријават во полиција.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

ВИДЕО: Климатска криза во Шпанија !

Владата на Шпанија официјално прогласи „климатска криза“ и предложи мерки за борба против климатските промени. Мерките, меѓу другото, подразбираат големи задолжителни...

Ирански пратеник дава три милиони долари, за убиство на Трамп !

Ирански пратеник понуди награда од три милиони долари за „оној кој ќе го убие американскиот претседател Доналд Трамп“, јави иранската агенција „Исна“.

Наместо да добијат помирен живот, по откажувањето од кралските титули, Хари и Меган станаа поголема мета на папараците !

Плановите на принцот Хари за „мирен живот“ не одат баш како подмачкано додека им се приклучува на својата сопруга и...

Путин ја потврди новата руска Влада !

Рускиот претседател Владимир Путин ја одобри новата влада во земјата во која остануваат повеќе министри од претходниот мандат, но со...

Новиот смртоносен вирус, од Кина веќе се прeфрли во САД !

Вирусот, што предизвикува мистериозно респираторно заболување, а кое неодамна беше откриено во Кина, се прошири и надвор од азискиот континент.„Њујорк Тајмс“ пренесува...