Home Балкан Во Атина, има недостиг од маски за лице - Кинеските туристи, купуваат...

Во Атина, има недостиг од маски за лице – Кинеските туристи, купуваат залихи и за дома !

Стравот и превенцијата од сезонскиот грип, а пред сѐ од коронавирусот, ги наполнија аптеките во Атина, со резултат да постои недостиг на медицински маски. Ги купуваат Грци, но многу повеќе туристи, најголемиот број од Кина и за да ги искористат на аеродромите и за да ги однесат во Кина.

Во Атина, голем дел од аптеките што се во строгиот центар на грчката престолнина, немаат маски. Сопствениците на аптеките коментираат дека во изминатиот период се соочуваат со особено зголемена побарувачка. Tуристите од Кина, по неколкудневен престој во Грција, дома си заминуваат со пакувања од 30-50 маски, а во една аптека за помалку од четири часа се потрошиле 10 пакувања.

Брачен пар од Кина, кои туристички допатувале во Атина, купиле цела кутија со 25 маски. Одбрале да платат 65 евра, и наместо обични, да земат од оние за ебола, кои се за тридневна употреба.

Во јавниот превоз во Атина, особено во метрото, во изминатиот период веќе е секојдневие сѐ повеќе луѓе што носат маски. Некои едноставно сакаат да се заштитат од сезонскиот грип, други пак се исплашени од коронавирусот.

Фармацевтите велат дека нема покачување на цените во аптеките и тие се движат од 20 центи до 4 евра, во зависност од квалитетот на маската.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

За пет месеци од обичен грип, во САД починале 16.000 лица а заразени се над 29 милиона !

Најмалку 105 деца починаа од грип во оваа сезона, покажуваат податоците објавени од страна на американскиот Центар за контрола и ...

ВИДЕО: Илјадници маршираа во Лондон за слобода на Џулијан Асанж, основачот на „Викиликс“ !

Илјадници луѓе во Лондон, маршираа за ослободување на Џулијан Асанж. Тие протестираа за да извршат притисок врз британската влада да одбие...

ФОТО/ВИДЕО: Први снимки од новиот костим на Бетмен, додека се снимаше во Глазгов !

Бетмен се спушти во Глазгов со целосен оклоп во црно додека во саботата снимаа сцени со брза бркање на мотор.

„Пријатели“ се враќаат на телевизија – Секој од актерите побогат за 3 милиони евра !

НBO Max ги обезбедил правата за серијата за 425. милиони доалри. Глумците ќе учествуават и во продукцијата на епизодите, а секој од...