Home Штип Гасификацијата остана нереализирана. Манипулацијата на власта е провидна, констатираа денес...

Гасификацијата остана нереализирана. Манипулацијата на власта е провидна, констатираа денес од ВМРО ДПМНЕ Штип

Ветената гасификација од СДСМ сеуште ја нема. Се ближи крај на мандатот на власта а ветувањето остана празно, потенцираа денес од ВМРО ДПМНЕ Штип:
„Гасификацијата беше еден од најголемите капитални проекти на Владата на СДСМ, меѓутоа и пред крајот на мандатот, остана како нереализирана инвестиција. Градоначалникот на Штип, за секое споменување на гасификацијата, зборуваше како само што не протекол гасот, меѓутоа реалната состојба е сосема друга.
Иако веќе четири години веќе постои гасоводот Клечовце-Штип, сепак низ него нема гас. Ова може да ја оштети инфраструктурата и да создаде дополнителни трошоци при првото протекување на гас низ гасоводот. Тоа значи дека поради неодговорноста на власта, дополнително ќе се расфрлаат парите на граѓаните. Манипулацијата на власта веќе стана толку провидна, што секој граѓанин сфаќа колку бил излажан од неспособната СДСМ“изјави Љубе Здравков, советник од ВМРО ДПМНЕ во СО – Штип
На денешната пресконференција реагираа :
„ВМРО-ДПМНЕ нема право да зборува за гасификација поради тоа што нивниот ефект во однос на гасификацијата за Штип е еднаков на НУЛА.Општина Штип инвестира во проектирање на гасификација преку три проекти, основен, идеен и инфраструктурен проект, нешто за што ВМРО-ДПМНЕ не ни знаеше дека воопшто треба да се прави.ВМРО-ДПМНЕ да одговори зошто за два мандати не успеа да направи ниту проект а камоли да изгради гасификација.Локалната самоуправа за само 2 години ги започна најважните проекти како брана на река Отиња, градски стадион, затворен базен, гасификација, а веќе ја завршивме и пуштивме во употреба новата детска градинка во населба Сењак“ стои во реакцијата од О. Штип

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Задушница пред Прочка. Денес живите се сеќаваа на мртвите

Една недела пред прочка е ден посветен на мртвите. Денес христијаните ја одбележаа задушница. „Како секаде така и овде...

Пехчево: Робово и Умлена ќе добијат нови улици

Општината Пехчево ќе ја уредува патната инфраструктура во селата Робово и Умлена. За таа цел веќе потпиша договор со фирмата изведувач. Од...

Американските разузнавачи немаат докази дека Русија ќе се меша во изборите за претседател !

Новинарката на „Си-би-ес“ Кетрин Хериџ откри дали американските разузнавачи обезбедиле докази за наводното мешање на Русија на престојните претседателските избори...

Чави нема да биде тренер на „Барелона“ – Газдите ги одбиле сите услови кои ги поставил !

Чави, легендата на Барселона, минатиот месец се спомнуваше како можен кандидат за тренерската позиција во Барселона, која остана празна по отказот што...

ВИДЕО: Наскоро ќе биде пуштен најдолгиот тунел под Алпите вредени над 11 милијарди долари !

Градежните работи на илјадници метри долгата брза железница под швајцарските Алпи се при крај, а во срцето на овој дел е најдолгиот...