Home Популарно Германија спроведува истрага: Исчезнале 6 милиона заштитни маски нарачани од Кенија !

Германија спроведува истрага: Исчезнале 6 милиона заштитни маски нарачани од Кенија !

Германската царинска служба се обидува да открие каде се загубија 6 милиони заштитни маски, кои беа нарачани за протекција на здравствените работници од коронавирусот. И во Белгија претходно се случи нешто слично.

„Надлежните се обидуваат да откријат што се случило“, изјави портпарол на германското министерство за одбрана, откако последната станица на која биле детектирани маските бил аеродром во Кенија. Портпарол на кениските аеродромски служби вели дека тие досега ништо не пронашле.
Се работи за маски од типот ФФП2, кои филтрираат над 90% од честичките, а биле нарачани од германската царина. Царината заедно со обвинителството на вооружените сили сега се обидуваат да откријат што се случило со маските. Пратката требало да пристигне во Германија на 20 март, но тоа не се случило, откако исчезнала на аеродром во Кенија. Нејасно е и како маските, произведени од германска компанија, воопшто стигнале до Кенија.

Германскиот магазин Шпигел пишува дека Германија порачала опрема во вредност од 241 милиони евра од производители на заштитна и санитарна опрема, која треба да помогне во справувањето со коронавирусот. Од министерството за одбрана велат дека нема финансиска загуба поради неиспораката на маските бидејќи тие не биле платени.

Минатата недела и во Белгија беше откриено дека исчезнале шест милиони ФФП2 маски за заштита. Но таму работата брзо се расчисти: минатата година, непосредно пред појавата на коронавирусот, тие биле уништени. Тие имено биле набавени во екот на епидемијата на свински груп, а во меѓувреме, според официјалното образложение, им минал рокот. Во белгиското надлежно министерство сметале дека репарацијата на маските би ги чинело прескапо.

Германија во меѓувреме ги подготвува своите болници и здравствени работници за голем раст на бројот на заболени од коронавирус. Во земјата досега има 27,436 регистрирани случаи на заболени и 114 жртви.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Најбогатиот човек на светот, Џеф Безос донираше 100 милиони долари за храна !

Џеф Безос и неговата компанија Амазон, како дел од борбата против корона-кризата, ќе донира 100 милиони долари за сиромашните и најранливи групи...

Над 12.000 луѓе конкурирале за астронаут на НАСА и сакаат да бидат дел од новата мисија на месечината !

Над 12.000 луѓе се пријавиле да станат астронаути во новата програма на НАСА Артемис, објави американската вселенска агенција. Ова...

50 % од луѓето можат да го имаат Корона вирусот, но да немаат никакви симптоми, но ќе го пренесат на други !

Повеќе нови сознанија покажуваат дека луѓе без симптоми го поттикнуваат ширењето на корона вирусот, поради што во САД се разговара на високо...

Заради криза со вирусот на западот, кинескиот бизнис во опаѓање – Се бараат само заштитни маски !

Како што глобалната пандемија го зема својот данок кај извозно ориентираните производители, така се намалуваат и кинеските надежи за брзo економскo опоравување...

Коронавирусот зарази над еден милион луѓе на планетава !

Во целиот свет, 1.000.829 луѓе се заразени со новиот коронавирус, 51.356 лица починаа, додека 210.199 луѓе се опоравиле, покажуваат најновите...