Home Македонија Грчкиот гас ќе протече низ Македонија во 2022 год.

Грчкиот гас ќе протече низ Македонија во 2022 год.

До 2022 година Македонија ќе се поврзе со грчката гасоводна мрежа од каде ќе може да се снабдува со гас од гасоводите ТАП и ТАНАП, односно од гасоводите преку кои Грција се снабдува со овој енергенс. Интерконекцискиот вод кон Грција е планирано да почне да се гради до крајот на годинава, а интензивно ќе се работи и на обезбедување на гас до секој град.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

ВИДЕО: Климатска криза во Шпанија !

Владата на Шпанија официјално прогласи „климатска криза“ и предложи мерки за борба против климатските промени. Мерките, меѓу другото, подразбираат големи задолжителни...

Ирански пратеник дава три милиони долари, за убиство на Трамп !

Ирански пратеник понуди награда од три милиони долари за „оној кој ќе го убие американскиот претседател Доналд Трамп“, јави иранската агенција „Исна“.

Наместо да добијат помирен живот, по откажувањето од кралските титули, Хари и Меган станаа поголема мета на папараците !

Плановите на принцот Хари за „мирен живот“ не одат баш како подмачкано додека им се приклучува на својата сопруга и...

Путин ја потврди новата руска Влада !

Рускиот претседател Владимир Путин ја одобри новата влада во земјата во која остануваат повеќе министри од претходниот мандат, но со...

Новиот смртоносен вирус, од Кина веќе се прeфрли во САД !

Вирусот, што предизвикува мистериозно респираторно заболување, а кое неодамна беше откриено во Кина, се прошири и надвор од азискиот континент.„Њујорк Тајмс“ пренесува...