Home Македонија Денеска се празнува Св. Василиј Велики

Денеска се празнува Св. Василиј Велики

Православните христијани денеска, го одбележуваат денот на свети Василиј Велики кај народот познат и како Василица, но и православна Нова годинa
Свети Василиј помагал на сиромашните бил достоинствен спрема луѓето и бил голем светец и затоа ние си го празнуваме денешниот ден… Си имаме куќна слава и го славиме Свети Василиј изјавија анкетираните граѓани
Свети Василиј Велики е еден од најголемите светци а се празнувал уште во првите векови на христијанството.
„Свети Василиј бил достоен пред луѓето и заслужува голема почит. Во сите храмови има литургија на денешен ден.Но денеска православните граѓани ја слават и стара нова година со што започнуваат и новите денови“ изјави Јовче Ќурчински
Според обичаите на денешен ден се прави домашна погача во која домаќинките ставаат паричка, се пеат василичарски песни во кој треба да биде опфатен тропарот на свети Василиј Велики, а некаде се практикува и палењето на огнот кои треба да ја симболизира светлината Божја во новата година.Денеска имендини слават Васка, Васе, Василка, Весела.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

ВИДЕО: Климатска криза во Шпанија !

Владата на Шпанија официјално прогласи „климатска криза“ и предложи мерки за борба против климатските промени. Мерките, меѓу другото, подразбираат големи задолжителни...

Ирански пратеник дава три милиони долари, за убиство на Трамп !

Ирански пратеник понуди награда од три милиони долари за „оној кој ќе го убие американскиот претседател Доналд Трамп“, јави иранската агенција „Исна“.

Наместо да добијат помирен живот, по откажувањето од кралските титули, Хари и Меган станаа поголема мета на папараците !

Плановите на принцот Хари за „мирен живот“ не одат баш како подмачкано додека им се приклучува на својата сопруга и...

Путин ја потврди новата руска Влада !

Рускиот претседател Владимир Путин ја одобри новата влада во земјата во која остануваат повеќе министри од претходниот мандат, но со...

Новиот смртоносен вирус, од Кина веќе се прeфрли во САД !

Вирусот, што предизвикува мистериозно респираторно заболување, а кое неодамна беше откриено во Кина, се прошири и надвор од азискиот континент.„Њујорк Тајмс“ пренесува...