Home Македонија Еден Македонец а заразен со „Коронавирус“ на крузерот-карантин во Јапонија !

Еден Македонец а заразен со „Коронавирус“ на крузерот-карантин во Јапонија !

Еден од тројцата македонски државјани кои се наоѓаат во карантин на  „крузер“ во Јапонија, е заразен од корона – вирусот. Здравствените власти во земјата соопштија дека заразениот веќе бил однесен во болницата Јокохама на медицински надзор, но додават дека станува збор за лесна форма на вирусот.

Од Институтот за јавно здравје соопштиле дека биле во постојана комуникација со јапонските здравствени власти и од таму им било соопштено дека оние кои не се заразени со вирусот ќе го напуштат крузерот на 19 февруари, кога фазата на карантин ќе  заврши.

Во меѓувреме, другите патници на бродот „крузер“ велат дека се многу загрижени за тоа што се наоѓаат на бродот. Досега бројот на жртвите од смртоносниот вирус достигна 1368, додека бројот на заболени само во Кина е околу 60.000. Стотици други погодени лица се во над 20 други земји надвор од Кина.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Ако карантинот не се почитува главата си ја ставаме во торба.

Претстои тридневен целосен карантин  како најсериозна мерка досега  против   Короната. Од утринава маркетите  беа полни со  грагани  што  упатуваше дека  овој пат ...

Над 80 отсто од македонското стопанство погодено од кризата. На ризик се над 40.000 работни места

Над 80 отосто од македонското стопанство е погодено од кризата, предизвикана од коронапандемијата. Ова во директен ризик носи дури  40.000 работни места…

Радикална одлука. Производството во Штип за прв пат ќе застане целосно

Радикална одлука стапува во сила од утре. За прв пат производството во Штип ке застане  целосно во напорите да се  спречи ширењето ...

Штип денес запиша 16 нови корона позитивни и тројца оздравени пациенти

Штип денес запиша 16 нови корона позитивни и тројца оздравени пациенти, покажува статистиката на Институтот за јавно здрајве. Во болницата во Штип...

Регулаторната комисија жестоко и се закани на ЕВН. Граѓаните да не ја авансираат најмоќната компанија во државата

ЕВН може да остане без лиценца за работа доколку  итно компанијата не  го реши проблемот со паушалното пресметување на потрошената струја...