Home Регион Задушница пред Прочка. Денес живите се сеќаваа на мртвите

Задушница пред Прочка. Денес живите се сеќаваа на мртвите

Една недела пред прочка е ден посветен на мртвите. Денес христијаните ја одбележаа задушница.

„Како секаде така и овде во Штип,луѓе доаѓаат на гробовите на нивните починати,ја нудат нивната почит ,денеска е задушница,донесуваат пченица и вино ,повикуваат свештеник.да направи тесаги ,да ги спомене нивните починати,бидејќи како ние живите што бараме храна така и упокоените духовна храна е споменувањето на нивните души“изјави Јовче Ќурчески-свештеник

Оваа симболика и обичаи се и причина за денешната масовна посетеност на гробиштата во Штип

Зошто задушница е толку важна за православните верници:

„Доаѓаме да ги посетиме да знаат дека сме живи и здрави,да им донесеме нешто, да раздадеме, да запалеме свеќичка ,донесевуме пченица,тутричка.Доаѓаме секоја година.Попот ќе дојде ќе прочита тресаги ,свеќа се запали, потоа се раздава“изјавија анкетирани граѓани

Задушница е секогаш в сабота, ден што црквата го одредила за помен и молитва за упокоените, традиција која е долга   стотици години и која кај христијанските верници има голем респект.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Најбогатиот човек на светот, Џеф Безос донираше 100 милиони долари за храна !

Џеф Безос и неговата компанија Амазон, како дел од борбата против корона-кризата, ќе донира 100 милиони долари за сиромашните и најранливи групи...

Над 12.000 луѓе конкурирале за астронаут на НАСА и сакаат да бидат дел од новата мисија на месечината !

Над 12.000 луѓе се пријавиле да станат астронаути во новата програма на НАСА Артемис, објави американската вселенска агенција. Ова...

50 % од луѓето можат да го имаат Корона вирусот, но да немаат никакви симптоми, но ќе го пренесат на други !

Повеќе нови сознанија покажуваат дека луѓе без симптоми го поттикнуваат ширењето на корона вирусот, поради што во САД се разговара на високо...

Заради криза со вирусот на западот, кинескиот бизнис во опаѓање – Се бараат само заштитни маски !

Како што глобалната пандемија го зема својот данок кај извозно ориентираните производители, така се намалуваат и кинеските надежи за брзo економскo опоравување...

Коронавирусот зарази над еден милион луѓе на планетава !

Во целиот свет, 1.000.829 луѓе се заразени со новиот коронавирус, 51.356 лица починаа, додека 210.199 луѓе се опоравиле, покажуваат најновите...