Home Популарно Заради криза со вирусот на западот, кинескиот бизнис во опаѓање - Се...

Заради криза со вирусот на западот, кинескиот бизнис во опаѓање – Се бараат само заштитни маски !

Како што глобалната пандемија го зема својот данок кај извозно ориентираните производители, така се намалуваат и кинеските надежи за брзo економскo опоравување од пандемијата на коронавирусот.

Откажувањето на нарачките од купувачите од Западот принуди многу од кинеските производствени капацитети да останат затворени, освен ако некои не успеат да се префрлат на прозводство на медицински материјали кои се бараат, како што се хируршки маски.

Тоа, велат аналитичарите, може да доведе до повеќе отпуштања во блиска иднина и помалку можности за вработување на рекордно високиот број од речиси девет милиони универзитетски дипломирани студенти кои влегуваат на кинеските пазари на трудот ова лето. Странските купувачи сега не прават нарачки за ништо друго освен за хируршки маски.

Но, светот се уште мора да купува маски од Кина, која има дневен производствен капацитет од 200 милиони маски дури и ако дел од тоа производство е супстандардно

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

ВИДЕО: Протестите низ САД не запираат – Запалени и полициски автмобили !

Во 25 градови ширум САД воведен е полициски час по протестите за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој беше задавен од...

Франција одвои 1.3 милијарди евра за субвенционирање на купување на електрични возила – Кој ќе купи, ќе добие 10.000 евра гратис !

Француската влада објави повеќемилионски економски план за автомобилската индустрија – и таму е вклучено помош за производителите, а оние што...

Американците имаат нови шопинг навики: Корона вирусот ги натера се да купуваат он-лајн !

Пандемијата драстично ги промени потрошувачките навики. Американците прават залихи на храна и на други производи, но и се повеќе пазарат на...

ВИДЕО: Последното убиство на афро-американец разгоре насилни демонстрации низ 30 градови во САД !

Демонстранти низ САД се судрија со полицијата поради смртта на афро-американецот во Минеаполис кој се задуши под смртоносното притискање со нога...

Србин си ги убил родителите со пушка

Лекарот Зоран Коматовиќ (48) од Нови Сад ги убил своите родители Љубодраг (77) и Гордана (66) утрово во викендичка во населбата...