Home Македонија За 5 год. пратениците потрошиле 3 мил. евра за патни трошоци

За 5 год. пратениците потрошиле 3 мил. евра за патни трошоци

Три милиони евра за патни трошоци потрошиле пратениците за изминатите пет години, тврдат од државната комисија за спречување на корупција. Тврдењето, антикорупционерите го базираат на извештајот од анализата на патните трошоци на парламентарците за периодот од 2015 до 2019 година. Согласно извештајот, утврдено е, 23 пратеници иако имале сопствен стан, сепак користеле и трошоци за превоз.

„Според закон, пратениците имаат право на користење на бесплатен превоз со воз, но оваа можност не ја користи ниту еден пратеник“,посочи катица Николовска, член на Државната комисија за спречување на корупција

Иако, во последните години се бележи пад на трошоците кај пратениците за да дојдат на работа, сепак, вкупниот трошок за изминатите пет години од три милиони евра, го сврте вниманието на антикорупциска.

Затоа, комисијата препорачува сериозни законски измени за намалување на енормните буџетски суми што се користат за оваа намена. Попрецизно, антикорупционерите укажуваат на натамошно регулирање според можностите на државата и да се утврдат прецизни критериуми според  јасна методологија.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

За пет месеци од обичен грип, во САД починале 16.000 лица а заразени се над 29 милиона !

Најмалку 105 деца починаа од грип во оваа сезона, покажуваат податоците објавени од страна на американскиот Центар за контрола и ...

ВИДЕО: Илјадници маршираа во Лондон за слобода на Џулијан Асанж, основачот на „Викиликс“ !

Илјадници луѓе во Лондон, маршираа за ослободување на Џулијан Асанж. Тие протестираа за да извршат притисок врз британската влада да одбие...

ФОТО/ВИДЕО: Први снимки од новиот костим на Бетмен, додека се снимаше во Глазгов !

Бетмен се спушти во Глазгов со целосен оклоп во црно додека во саботата снимаа сцени со брза бркање на мотор.

„Пријатели“ се враќаат на телевизија – Секој од актерите побогат за 3 милиони евра !

НBO Max ги обезбедил правата за серијата за 425. милиони доалри. Глумците ќе учествуават и во продукцијата на епизодите, а секој од...