Home Популарно Италија: Нови, поостри мерки за прекршување на карантинот - Пет години затвор...

Италија: Нови, поостри мерки за прекршување на карантинот – Пет години затвор и 3000 евра казна !

Италија ги заостри казните за оние што го кршат карантинот во таа земја среде пандемијата на коронавирусот. И покрај мерката карантин, има многумина кои не се придржуваат до таа одредба.

Така оние што се позитивни на коронавирусот, а не останат во изолација, се во опасност да завршат до пет години во затвор. Казните за непочитувањето на карантинот се кренаа и за оние кои не се заразени па сега изнесуваат дури три илјади евра. Претходната казна беше 400 евра.

Компаниите кои ќе ги прекршат мерките за спречување на ширењето на коронавирусот можат да бидат затворени од пет д 30 дена. Владата потоа утврди дека казните секој месец за време на пандемијата повторно ќе се ревидираат и може да се менуваат.

Италија е најтешко погодената земја од коронавирусот. 69.176 луѓе се заразени, 6.820 починаа, а 8326 оздравеа.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Белгија го заврши фудбалското првенство пред време – Бриж нов шампион !

Белгија е првата земја во Европа чија фудбалска федерација ќе донесе одлука што да се прави со првенството и покрај тоа што...

Најбогатиот човек на светот, Џеф Безос донираше 100 милиони долари за храна !

Џеф Безос и неговата компанија Амазон, како дел од борбата против корона-кризата, ќе донира 100 милиони долари за сиромашните и најранливи групи...

Над 12.000 луѓе конкурирале за астронаут на НАСА и сакаат да бидат дел од новата мисија на месечината !

Над 12.000 луѓе се пријавиле да станат астронаути во новата програма на НАСА Артемис, објави американската вселенска агенција. Ова...

50 % од луѓето можат да го имаат Корона вирусот, но да немаат никакви симптоми, но ќе го пренесат на други !

Повеќе нови сознанија покажуваат дека луѓе без симптоми го поттикнуваат ширењето на корона вирусот, поради што во САД се разговара на високо...

Заради криза со вирусот на западот, кинескиот бизнис во опаѓање – Се бараат само заштитни маски !

Како што глобалната пандемија го зема својот данок кај извозно ориентираните производители, така се намалуваат и кинеските надежи за брзo економскo опоравување...