Home Популарно Италија: Свештеник починал од Коронавирус, откако го дал респираторот на помлад заболен...

Италија: Свештеник починал од Коронавирус, откако го дал респираторот на помлад заболен !

Свештеникот Џузепе Берардели (72) починал во болницата во Ловере, Бергамо, најтешко погоденииот италијански град од пандемијата на „Ковид-19“. Според некои извештаи, најмалку 50 свештеници во Италија починале од коронавирус, пренесува агенцијата Танјуг.

Болничкиот персонал рекол дека отецот Берардели го одбил респираторот кој парохјаните го купиле за него и решил уредот да му го даде на помлад пациент.

Жителите на Касниго со ракоплескање од своите прозорци и балкони го испратиле минувањето на ковчегот со неговото тело на патот кон локалните гробништа. Поради мерките за изолација, немало никакво обред.

Во вторникот папата Франциск ја предводеше молитвата за починатите лекари и свештеници и му се „заблагодари на Бога на нивниот храбар пример на служењето на болните“.

Пандемијата зафати повеќе од 160 земји во светот, убивајќи повеќе од 16.000 животи, дури 6.077 во Италија.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Белгија го заврши фудбалското првенство пред време – Бриж нов шампион !

Белгија е првата земја во Европа чија фудбалска федерација ќе донесе одлука што да се прави со првенството и покрај тоа што...

Најбогатиот човек на светот, Џеф Безос донираше 100 милиони долари за храна !

Џеф Безос и неговата компанија Амазон, како дел од борбата против корона-кризата, ќе донира 100 милиони долари за сиромашните и најранливи групи...

Над 12.000 луѓе конкурирале за астронаут на НАСА и сакаат да бидат дел од новата мисија на месечината !

Над 12.000 луѓе се пријавиле да станат астронаути во новата програма на НАСА Артемис, објави американската вселенска агенција. Ова...

50 % од луѓето можат да го имаат Корона вирусот, но да немаат никакви симптоми, но ќе го пренесат на други !

Повеќе нови сознанија покажуваат дека луѓе без симптоми го поттикнуваат ширењето на корона вирусот, поради што во САД се разговара на високо...

Заради криза со вирусот на западот, кинескиот бизнис во опаѓање – Се бараат само заштитни маски !

Како што глобалната пандемија го зема својот данок кај извозно ориентираните производители, така се намалуваат и кинеските надежи за брзo економскo опоравување...