Home Балкан Локалните избори во БиХ одложени од 4 октомври на 15 ноември !

Локалните избори во БиХ одложени од 4 октомври на 15 ноември !

Локалните избори во Босна и Херцеговина, кои првично беа закажани за 4-ти октомври, се одложени и ќе се спроведат на 15-ти ноември, се наведува во одлуката која во сабоата на објави Центраната избнорна комисија (СИП).

Претседателоката на комисијата, Вања Бјелица Прутија, изјави за новинарите во Сараево дека одложувањето на датумот за изборите е неопходност, бидејќи парламентот на БиХ сѐ уште не го усвоил буџетот за оваа година, а од него се обезбедуваат поголем дел од средствата потребни за организирање на изборните активности.

„Со распишувањето на изборите започнаа да течат роковите за спроведување на одредените актовности предвидени со законот“, изјавила Бјелица наведувајќи дека единствено со одложувањето на датумот за изборите може да се осигури правовремено изработување на неопходниот избирачки материјал, вклучително и гласачките ливчиња.

Организирањето на годинешните избори за градоначалници и началници на опшштините, како и за општинските и градските совети, ќе чини повеќе од 4 милијарди евра, а половината од оваа сума се обезбедува до државниот буџет кој не е усвоен поради разните политички блокади. Во меѓувреме се појави потребата за измени на финаксиските калкулации направени пред избивањето на епидемијата на коронавирусот.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Короната ги откажа манастирските ручеци за Спасовден

Короната и посебните мерки за безбедност ги откажаа манастирските ручеци за големиот христијански празник Спасовден. Иако овој ден како своја слава го...

Короната во Штип не застанува. Денес нови 9 случаи

Короната во Штип не застанува. Денес се откриени нови 9 случаи на позитиовни на ковид 19. Од нив, 7 се вработени во...

Карбинци решава клучен проблем. Започна градбата на пречистителната станица

Карбинци решава клучен проблем. Започна градбата на пречистителната станица . 105,3 мил. денари е вредна идната пречистителна станица во карбинската општина...

Спасовски од Карбинци го повика ВМРО на разумност

Тех. премиер Оливер Спасовски денеска од Карбинци каде што беше по повод денот на општината, го повика ВМРО ДПМНЕ на разумност и...

Инспектори ќе ги едуцираат угостителите

Инспекторски тимови во наредните 10 дена активно ќе ги едуцираат угостителите за примена на протоколите за спречување на коронавирусот...