Лука Модриќ, прогласен за најдобар фудбалер на светот !

0
79

Лука Модриќ синоќа ја освои наградата за најдобар играч во светот, а интересно е да се види како гласаа и останатите земји од регионот, како што се Словенија, Црна Гора, БиХ и Србија, додека ние гласавме токму за победникот.

Секоја земја имаше по три гласа, а бираа капитенот на репрезентацијата, селекотор и претставник на медиумите. А, Модриќ со 29,5% повеќе од гласовите ја освои наградата пред Кристијано Роналдо.

Капитенот на Србија, Александар Коларов го стави на трето место Модриќ, а пред него беа Лионел Меси и Кевин Де Брајне. Селекторот, пак, даде пет поени за Роналдо, три billig nike air max sko за Еден Азар и еден за Антоан Гризман, а претставникот на медиумите Милан Рашевиќ го избра Килијан Мбапе за најдобар, на второ место беше Модриќ, а на трето Мохамед Салах.

Сите претставници на Словенија го избраа Модриќ за најдобар, а тоа се случи и со Црногорците и со БиХ, кои дадоа пет поени за Хрватот.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here