Home Штип Медицинскиот факултет во Штип искористен за интернет измама . Генијалниот студент Иван...

Медицинскиот факултет во Штип искористен за интернет измама . Генијалниот студент Иван Костовски , не постои

Медицинскиот факултет во Штип се користи за интернет измама . Ова е одговор на надлежните од Универзитетот Гоце Делчев по појавата на написи во интернет пространството каде во промоција на медицински препарати потенцијално се користи авторитетот на институцијата.
Дека нешто не е во ред, на пример, може да се види уште на почетокот во текстот кога се споменува студентска генијалност за која не слушнале ниту просечно информираните. Потоа се споменува Штип, па меѓународна завера и енормни суми на пари.
Се вади цитат од текстот… Цел свет зборува за тоа, На 6 јануари македонскиот студент вундеркинд ја доби наградата Екселенс Ауард во сферата на здравството по објавувањето на методиката за лечење на зглобови што ке спаси милиони животи…
На крајот, подолгиот текст завршува со понуда за купување чудотворен лек во вредност од триесеттина евра со што сите сомнежи за измама се заокружуваат во нелогична и нивна приказна.
Сепак, генијалниот Иван Костовски како таков на штипскиот универзитет на постои . Ова е и предупредување до сите грагани дека едноставно можат да бидат измамени за посочениот износ бидејки ако не постои Иван Костовси тогаш не постои ниту генијалност ниту пак лек кој чудотворно ке ги излечи вашите проблеми со зглобовите.
И покрај ова, отворено останува прашањето , колку луѓето сепак порачуваат лекови преку интернет:
„Порачуваме зависи кога-како, Не не сме порачувале до сега ништо од интернет“ изјавија анкетираните
Секако, освен граганите кои треба да внимават во овој и други вакви случаи, очекувано е во случајот како клучен актер да се појави и полицијата. Оштетни има уште во самиот старт.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

ВИДЕО: Климатска криза во Шпанија !

Владата на Шпанија официјално прогласи „климатска криза“ и предложи мерки за борба против климатските промени. Мерките, меѓу другото, подразбираат големи задолжителни...

Ирански пратеник дава три милиони долари, за убиство на Трамп !

Ирански пратеник понуди награда од три милиони долари за „оној кој ќе го убие американскиот претседател Доналд Трамп“, јави иранската агенција „Исна“.

Наместо да добијат помирен живот, по откажувањето од кралските титули, Хари и Меган станаа поголема мета на папараците !

Плановите на принцот Хари за „мирен живот“ не одат баш како подмачкано додека им се приклучува на својата сопруга и...

Путин ја потврди новата руска Влада !

Рускиот претседател Владимир Путин ја одобри новата влада во земјата во која остануваат повеќе министри од претходниот мандат, но со...

Новиот смртоносен вирус, од Кина веќе се прeфрли во САД !

Вирусот, што предизвикува мистериозно респираторно заболување, а кое неодамна беше откриено во Кина, се прошири и надвор од азискиот континент.„Њујорк Тајмс“ пренесува...