Home Штип Над 2 мил денари инвестирани во штипското училиште „Димитар Влахов“

Над 2 мил денари инвестирани во штипското училиште „Димитар Влахов“

2.2 мил. денари, општински пари, се доволни, деветолетката „Димитар Влахов“ од Штип да ги исполни стандардите за современо европско училиште. Реконструкцијата и набавка на современ наставен материјал е повеќе од потврда за градоначалникот Благој Бочварски, извршувајќи увид во училиштето.
„Целосно поставување на нова фасада со акрилна боја и реновирање на 16- те тоалети. Останатото е набавката на е- смарт табли и останат современ наставен материјал за изведување на квалитетна настава. Можам да бидам задоволен дека вакви инвестиции не се само стимул, но и темел за европско квалитетно основно образование на најмладите наши сограѓани. Ние сме тука секопгаш, кога тоа е потребно несебично да помагаме за исполнување на високите европски стандарди за квалитет во било која сфера, па и оваа“,изјави Благој Бочварски, градоначалник на о. Штип.
И годинава ќе биде во знакот на осовременување на деветолетката со други реконструктивни зафати.
„Годинава ќе го реновираме училишниот двор. За тоа проектот е веќе готов, како и комплетна кровна реконструкција на спортската сала“ најави Миле Младеновиќ , дир. на ООУ „Димитар Влахов“ – Штип
За подобрување на квалитетот на основното образование, штипските локални власти годишно од касата одделуваат 20 мил. денари.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

ВИДЕО: Климатска криза во Шпанија !

Владата на Шпанија официјално прогласи „климатска криза“ и предложи мерки за борба против климатските промени. Мерките, меѓу другото, подразбираат големи задолжителни...

Ирански пратеник дава три милиони долари, за убиство на Трамп !

Ирански пратеник понуди награда од три милиони долари за „оној кој ќе го убие американскиот претседател Доналд Трамп“, јави иранската агенција „Исна“.

Наместо да добијат помирен живот, по откажувањето од кралските титули, Хари и Меган станаа поголема мета на папараците !

Плановите на принцот Хари за „мирен живот“ не одат баш како подмачкано додека им се приклучува на својата сопруга и...

Путин ја потврди новата руска Влада !

Рускиот претседател Владимир Путин ја одобри новата влада во земјата во која остануваат повеќе министри од претходниот мандат, но со...

Новиот смртоносен вирус, од Кина веќе се прeфрли во САД !

Вирусот, што предизвикува мистериозно респираторно заболување, а кое неодамна беше откриено во Кина, се прошири и надвор од азискиот континент.„Њујорк Тајмс“ пренесува...