Home Популарно Најбогатиот човек на светот, Џеф Безос донираше 100 милиони долари за храна...

Најбогатиот човек на светот, Џеф Безос донираше 100 милиони долари за храна !

Џеф Безос и неговата компанија Амазон, како дел од борбата против корона-кризата, ќе донира 100 милиони долари за сиромашните и најранливи групи граѓани во САД.Безос објави дека донацијата е на сметка на непрофитната организација „Feeding America”, со цел да се помогне на здруженијата кои се грижат за гладните.

– Состојбата со храната е проблем во САД дури и во „обични” времиња, а КОВИД-19 само повеќе го усложнува сѐ тоа, вели Безос.

Во овој миг, многу од тие здруженија за прехрана, со непрофитна цел, очекуваат донации во облик на храна, од страна на рестораните за брза храна. А пак, сега многу од нив се затворени.

– Така вирусот ги влоши работите, зашто дарувањето (храна) е намалено, а побарувачката расте, појасни милијардерот.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

ВИДЕО: Протестите низ САД не запираат – Запалени и полициски автмобили !

Во 25 градови ширум САД воведен е полициски час по протестите за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој беше задавен од...

Франција одвои 1.3 милијарди евра за субвенционирање на купување на електрични возила – Кој ќе купи, ќе добие 10.000 евра гратис !

Француската влада објави повеќемилионски економски план за автомобилската индустрија – и таму е вклучено помош за производителите, а оние што...

Американците имаат нови шопинг навики: Корона вирусот ги натера се да купуваат он-лајн !

Пандемијата драстично ги промени потрошувачките навики. Американците прават залихи на храна и на други производи, но и се повеќе пазарат на...

ВИДЕО: Последното убиство на афро-американец разгоре насилни демонстрации низ 30 градови во САД !

Демонстранти низ САД се судрија со полицијата поради смртта на афро-американецот во Минеаполис кој се задуши под смртоносното притискање со нога...

Србин си ги убил родителите со пушка

Лекарот Зоран Коматовиќ (48) од Нови Сад ги убил своите родители Љубодраг (77) и Гордана (66) утрово во викендичка во населбата...