Home Регион Објава во Службен весник. Општините во Источнит регион ќе добијат...

Објава во Службен весник. Општините во Источнит регион ќе добијат 8,2 мил евра за санирање на патишта и улици.

8,2 милиони евра од државата ќе добијат општините од Источниот регион за санирање и изградба на патишта и улици , објави денес Службен весник.
Според Службен весник, за клучната потреба , општините ќе ги добијат следните суми.
Делчево 791 000, Берово 554,Виница 794, Зрновци 544, Карбинци 669, Кочани 980, Македонска Каменица 630, Пехчево 601, Пробиштип 817, Чешиново -Облешево 627 000 и Штип 1,2 милиони евра.
Објавата на оваа одлука на Министерството за транспорт и врски и Владата е гаранција дека правно-формално процедурата е завршена и дека сега само останува трансферирање на парите за општините да започнат со работа.
Но, на пример, како Штип ке ги искористи овие пари?
„Во оваа втора фаза на овој проект, Штип влегува со завршен проект и со целосно искорегирани позиции за улицата Панче Караѓозов. Овие средства дадени на Штип во висина од 1.2 мил. евра, се и за понатаму за нашите приоритети како ќе доагаат така и средсњтвата ќе ги користиме за добробит на граѓаните“, објасни Благој Бочварски – градоначалник на о. Штип
Солидната сума од 817 000 евра е Благослов и за Пробиштип. Таму дел од парите се испланирани а за другите ке се прават дополнителни анализи за приоритетите.
„Станува збор за улицата 3ти Април но од едната страна имаме проширување а од другата нов тротоар и поставување на нови лед светилки. Потоа вториот проект е за Горни и Долни Стубол за улици во рурални средини во вредност од 18 мил. денари како и за улицата Тодор Александров“ изјави Драган Анастасов-градоначалник на о. Пробиштип
Иако меѓу најмалите општини, Пехчево на својата сметка ке види многу добра сума од 601 000 евра. Каде општината планира да ги инвестира овие пари.
„Се работи за улиците: Индустриска, Мирче Ацев со поврзување со улицата Даме Груев, булеварот Равен со централното градско подрачје, во должина од три километри. Се надевам дека со решавање на овие проблеми битно ќе се подобри сообраќајната комуникација. Од нејзе бенефит ќе имаат граѓаните на Пехчево и пошироко“, изјави Драган Тренчовски – градоначалник на о. Пехчево. Вкупно, за сите општини во државата за оваа намена ќе бидат оиздвоени 70 милиони евра.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

ВИДЕО: Климатска криза во Шпанија !

Владата на Шпанија официјално прогласи „климатска криза“ и предложи мерки за борба против климатските промени. Мерките, меѓу другото, подразбираат големи задолжителни...

Ирански пратеник дава три милиони долари, за убиство на Трамп !

Ирански пратеник понуди награда од три милиони долари за „оној кој ќе го убие американскиот претседател Доналд Трамп“, јави иранската агенција „Исна“.

Наместо да добијат помирен живот, по откажувањето од кралските титули, Хари и Меган станаа поголема мета на папараците !

Плановите на принцот Хари за „мирен живот“ не одат баш како подмачкано додека им се приклучува на својата сопруга и...

Путин ја потврди новата руска Влада !

Рускиот претседател Владимир Путин ја одобри новата влада во земјата во која остануваат повеќе министри од претходниот мандат, но со...

Новиот смртоносен вирус, од Кина веќе се прeфрли во САД !

Вирусот, што предизвикува мистериозно респираторно заболување, а кое неодамна беше откриено во Кина, се прошири и надвор од азискиот континент.„Њујорк Тајмс“ пренесува...