Повторно расте бројот на заразени во Шпанија – За еден ден, инфицирани над 1500 лица !

89

Шпанското министерство за здравство во петокот објави дека се потврдени 1.525 нови сличаи на заразата со коронавирусот, што е најголем дневен раст од укинувањето на карантинските мерки во јуни, со што е соборен рекордот од претходниот ден.

Ова е трет ден со ред во Шпанија кога се потврдени повеќе од илјада нови случаи на зараза со коронавирусот.

Вкупно од коронавирусот оздравеле, во што се вклучени и лицата кај кои е потврдени дека имаат антитела, 2888.522 лица, додека ден претходно имаше 285.430 оздравени, соопшти шпанското министерство за здравство.

Според последните официјални податоци досега во Шпанија се регистрирани 335.602 случаи на зараза, од кои 28.445 завршиле со смртен исход. Во моментов активни се 110.199 случаи, од кои 617 пациенти се во сериозна или во критична состојба.