Home Штип Прес на СДСМ: Капиталните инвестиции во патната инфраструктура ја обележаа минатата година

Прес на СДСМ: Капиталните инвестиции во патната инфраструктура ја обележаа минатата година

Капиталните инвестиции во патната инфраструктура ја обележаа минатата година, рекоа на прес конференција од штипскиот огранок на СДСМ. На локално ниво лани биле изградени и реконструирани над 50 улици:
„Кога зборуваме за изградба на комплетно нови улици, зборуваме за: улиците 6 и 7 во населба Баби, три улици во населба Сењак кај објект „Луна Комерц“, нова улица во населба Суитлак, четири краци од улица во населба Железничка, изградба на краци на улиците „Радански Пат“ и „Косовска“, нови улици во Блок 2000, четири нови улици во населба Караорман, седум нови улици во Сончев град, улица „11 Конгрес“ во населба Баби, асфалтирана улица од Фаза 1 од Обиколница на Штип и улица од Фаза 2 на Обиколница на Штип“, истакна Маријана Рогожарска Поповска, член на ЦО на СДСМ.
Со исто темпо се работело и на централно ниво:
„Во 2019 година во употреба беше пуштен автопатот Штип – Миладиновци, со што Штип стана автопатски поврзан со цела Европа. Работиме на изработка на квалитетен експресен пат на релација Штип – Кочани, пат кој е од големо значење за истокот. Експресниот пат Штип – Струмица е во својата финална фаза и се очекува овој експресен пат да биде пуштен во употреба порано од предвиденото. Не само што градиме нови, туку и ги реконструираме постоечките патишта. Имено, само во 2019 година, реконструирани и рехабилитирани се 505 километри од нашите патишта“. дополни Рогожарска Поповска.
На ова реагираа од штипскиот огранок на ВМРО ДПМНЕ:
„ Лажните вести на СДСМ стигнуваат до таму дека изградиле 500 км патишта – а не сме виделе ниту еден, но и дека поставуваат водовод и канализација во секое населено место, ама не можат да променат една обична цевка.
И наместо да реагираме на нивните неосновани фалби, во кои врие од лаги и невистини, и со кои лицемерно ја манипулираат јавноста, би сакале да им поставиме неколку прашања, за да се дообјаснат.
Дали после две години, конечно ќе се пушти мостот на река Брегалница? Дали до крајот на мадатот ќе успеат да ги завршат 100-те метри од коритото на река Отиња“, стои во соопштението.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

ВИДЕО: Климатска криза во Шпанија !

Владата на Шпанија официјално прогласи „климатска криза“ и предложи мерки за борба против климатските промени. Мерките, меѓу другото, подразбираат големи задолжителни...

Ирански пратеник дава три милиони долари, за убиство на Трамп !

Ирански пратеник понуди награда од три милиони долари за „оној кој ќе го убие американскиот претседател Доналд Трамп“, јави иранската агенција „Исна“.

Наместо да добијат помирен живот, по откажувањето од кралските титули, Хари и Меган станаа поголема мета на папараците !

Плановите на принцот Хари за „мирен живот“ не одат баш како подмачкано додека им се приклучува на својата сопруга и...

Путин ја потврди новата руска Влада !

Рускиот претседател Владимир Путин ја одобри новата влада во земјата во која остануваат повеќе министри од претходниот мандат, но со...

Новиот смртоносен вирус, од Кина веќе се прeфрли во САД !

Вирусот, што предизвикува мистериозно респираторно заболување, а кое неодамна беше откриено во Кина, се прошири и надвор од азискиот континент.„Њујорк Тајмс“ пренесува...