Природа и здравје – Билки против оток на нозете

937

Многу луѓе страдаат од оток на нозете. Карактеристично е за оние кои цел ден го поминуваат „пеш“ поради нивната работа.

Која и да е причината за натечени нозе, денеска во „Природа и здравје“ презентирам начин кој брзо, лесно и едноставно ќе Ви помогне да си олесните при ваква состојба.

Една од главните причини за едемот на нозете е лошата исхрана. Затоа, вреди да се намали внесот на  штетна масна храна и да се минимизира внесот на јаглени хидрати и сол во организмот. За брзо отстранување на едемот помага:

– сок од лимон;

– лисја од боровинки во форма на чај;

– свеж чај од магдонос (истурете го исецканиот магдонос во 500 мл врела вода, варете 5 минути, па оставете да отстои уште 20 минути и исцедете. Добиениот чај пијте го три пати на ден, половина час пред јадење