Home Убавина и Здравје Природа и здравје - Билки против оток на нозете

Природа и здравје – Билки против оток на нозете

Многу луѓе страдаат од оток на нозете. Карактеристично е за оние кои цел ден го поминуваат „пеш“ поради нивната работа.

Која и да е причината за натечени нозе, денеска во „Природа и здравје“ презентирам начин кој брзо, лесно и едноставно ќе Ви помогне да си олесните при ваква состојба.

Една од главните причини за едемот на нозете е лошата исхрана. Затоа, вреди да се намали внесот на  штетна масна храна и да се минимизира внесот на јаглени хидрати и сол во организмот. За брзо отстранување на едемот помага:

– сок од лимон;

– лисја од боровинки во форма на чај;

– свеж чај од магдонос (истурете го исецканиот магдонос во 500 мл врела вода, варете 5 минути, па оставете да отстои уште 20 минути и исцедете. Добиениот чај пијте го три пати на ден, половина час пред јадење

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

ХДЗ победник на парламентарните избори во Хрватска !

Убедлива победа на ХДЗ во однос на СДП, покажуваат излезните анкети по затворање на избирачките места во Хрватска чии граѓани денеска гласаа ...

Скопје: Украдени над еден милион евра во различни валути од куќа !

На 04.07.2020 во 22,10 часот во СВР Скопје, Ш.И.(58) од Скопје пријавил дека во период од 19,30 до 21,45 часот во...

Србите нема каде да одат на одмор…Грција од утре ги затвора границите за нив !

Грција од утре во 6 часот наутро ги затвора границите за државјаните на Србија, потврди за Н1, српскиот министер Расим Љаиќ. Одлуката...

Белград и Приштина сепак разговарале за размена на територии !

Поранешниот американски советник за национална безбедност Џон Болтон тврди дека уште во 2018 година една од работите за кои зборувале Белград и...

Уролог од Тетово починал од компликации од Ковид – 19 во скопска болница !

Од компликации од коронавирус во Градската општа болница „8 Септември“ почина 64-годишниот доктор Арификмет Деари, уролог од Тетово. Министерот за...