Природа и здравје – Брзо запирање на кашлица

796

Во овој период од годината речиси секој кашла, поткашлува.

Еве домашен лек при кашлица кај деца, и кај возрасни, кој веднаш и брзо го решава проблемот со грлото.

Потребни состојки

1 кафена лажица прегорен шеќер

200 мл млеко

2 банани /графика/

Начин на подготовка

Затоплете обичен шеќер над оганот, а кога кристалите ќе се стопат и масата ќе се згусне, истурете го шеќерот во тенџере. Следно, полејте го шеќерот со топло млеко.

Потоа, излупете ги бананите и со вилушка изгмечете ги, а добиеното пире од истите додадете го кон топлото засладено млеко. Варете ја смесата, додека внимателно ги мешате состојките.

Отстранете го млекото од оганот, малку изладете го и испијте го лекот.

Бананите ќе помогнат при воспалението, млекото ќе ја засили секрецијата на слуз, а прегорениот шеќер помага при искашлувањето.