Home Убавина и Здравје Природа и здравје - Брзо запирање на кашлица

Природа и здравје – Брзо запирање на кашлица

Во овој период од годината речиси секој кашла, поткашлува.

Еве домашен лек при кашлица кај деца, и кај возрасни, кој веднаш и брзо го решава проблемот со грлото.

Потребни состојки

1 кафена лажица прегорен шеќер

200 мл млеко

2 банани /графика/

Начин на подготовка

Затоплете обичен шеќер над оганот, а кога кристалите ќе се стопат и масата ќе се згусне, истурете го шеќерот во тенџере. Следно, полејте го шеќерот со топло млеко.

Потоа, излупете ги бананите и со вилушка изгмечете ги, а добиеното пире од истите додадете го кон топлото засладено млеко. Варете ја смесата, додека внимателно ги мешате состојките.

Отстранете го млекото од оганот, малку изладете го и испијте го лекот.

Бананите ќе помогнат при воспалението, млекото ќе ја засили секрецијата на слуз, а прегорениот шеќер помага при искашлувањето.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

За пет месеци од обичен грип, во САД починале 16.000 лица а заразени се над 29 милиона !

Најмалку 105 деца починаа од грип во оваа сезона, покажуваат податоците објавени од страна на американскиот Центар за контрола и ...

ВИДЕО: Илјадници маршираа во Лондон за слобода на Џулијан Асанж, основачот на „Викиликс“ !

Илјадници луѓе во Лондон, маршираа за ослободување на Џулијан Асанж. Тие протестираа за да извршат притисок врз британската влада да одбие...

ФОТО/ВИДЕО: Први снимки од новиот костим на Бетмен, додека се снимаше во Глазгов !

Бетмен се спушти во Глазгов со целосен оклоп во црно додека во саботата снимаа сцени со брза бркање на мотор.

„Пријатели“ се враќаат на телевизија – Секој од актерите побогат за 3 милиони евра !

НBO Max ги обезбедил правата за серијата за 425. милиони доалри. Глумците ќе учествуават и во продукцијата на епизодите, а секој од...