Природа и здравје – Мед и кромид против синуси

822

Еден од најефикасните домашни лекови за синуси се подготвува од кромид и мед.
За да го подготвка ви требаат: ½ чаша мед, ½ чаша сок од лимон, 5 до 7 ротквици, 1 мала главица црвен кромид и 6 чешнињ лук.
Добро измијте го зеленчукот па исечете го на четвртинки. Ставете сè во блендер и миксајте кратко додека да добиете изедначена смеса. Оваа смеса ставете ја во стаклена тегла и чувајте ја во фрижидер.
Се препорачува возрасни да пијат по 2 супени лажици дневно, една наутро една навечер, а децата максимум 2 мали лажички, една наутро една навечер.