Home Убавина и Здравје Природа и здравје – Мед и кромид против синуси

Природа и здравје – Мед и кромид против синуси

Еден од најефикасните домашни лекови за синуси се подготвува од кромид и мед.
За да го подготвка ви требаат: ½ чаша мед, ½ чаша сок од лимон, 5 до 7 ротквици, 1 мала главица црвен кромид и 6 чешнињ лук.
Добро измијте го зеленчукот па исечете го на четвртинки. Ставете сè во блендер и миксајте кратко додека да добиете изедначена смеса. Оваа смеса ставете ја во стаклена тегла и чувајте ја во фрижидер.
Се препорачува возрасни да пијат по 2 супени лажици дневно, една наутро една навечер, а децата максимум 2 мали лажички, една наутро една навечер.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Пратеникот Мухамед Зекири со семејството, позитивен на Ковид-19 !

Пратеникот  и потпретседател во СДСМ, Мухамед Зекири ,  денеска на Фејсбук објави дека тој, неговата сопруга и тримесечна ќерка се позитивни на...

Приходите паднаа за 24 % – Позајмивме 700 милиони евра а годинава треба да вратиме 685 милиони !

Приходите во буџетот во мај биле пониски за 24%, даночните приходи се намалиле за 28 отсто, а најголем пад има кај ДДВ...

Нови 62 заразени во Македонија, од нив 14 во Штип !

Повторно расте бројот на случаи на болни од корона вирусот. За само едно деноноќие земјава регистрира 62 новозаразени. Најголем број повторно...

ВИДЕО: Протестите низ САД не запираат – Запалени и полициски автмобили !

Во 25 градови ширум САД воведен е полициски час по протестите за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој беше задавен од...

Франција одвои 1.3 милијарди евра за субвенционирање на купување на електрични возила – Кој ќе купи, ќе добие 10.000 евра гратис !

Француската влада објави повеќемилионски економски план за автомобилската индустрија – и таму е вклучено помош за производителите, а оние што...