Home Убавина и Здравје Природа и здравје –Метод против несоница

Природа и здравје –Метод против несоница

Несоница знае да се појави, особено периодов кога седиме дома, па нашиот организам не е доволно изморен за да имаме мирен сон.

Пробај го таканаречениот 4-7-8 метод.

Тој трик се темели на древната индиска пракса – што значи регулација на здивот.

Се изведува едноставен и секаде со оглед дека не е потребна никаква опрема.

Чекори:

1. Прво што морате да направите е да го ставите врвот на јазикот на горното непце, зад предните заби, и така да го држите до крајот на вежбата.

2. Потполно издишете на уста правејќи звук на шушкање.

3. Потоа затворете ја устата и издишете тивко низ нос, броејќи во главата до четири.

4. Задржете го здивот додека броите до седум.

5. Потполни издишете низ уста, правејќи звук на шушкање, додека броите до осум.

6. Тоа е еден циклус. Повторете го уште три пати (четири вкупно).

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Короната ги откажа манастирските ручеци за Спасовден

Короната и посебните мерки за безбедност ги откажаа манастирските ручеци за големиот христијански празник Спасовден. Иако овој ден како своја слава го...

Короната во Штип не застанува. Денес нови 9 случаи

Короната во Штип не застанува. Денес се откриени нови 9 случаи на позитиовни на ковид 19. Од нив, 7 се вработени во...

Карбинци решава клучен проблем. Започна градбата на пречистителната станица

Карбинци решава клучен проблем. Започна градбата на пречистителната станица . 105,3 мил. денари е вредна идната пречистителна станица во карбинската општина...

Спасовски од Карбинци го повика ВМРО на разумност

Тех. премиер Оливер Спасовски денеска од Карбинци каде што беше по повод денот на општината, го повика ВМРО ДПМНЕ на разумност и...

Инспектори ќе ги едуцираат угостителите

Инспекторски тимови во наредните 10 дена активно ќе ги едуцираат угостителите за примена на протоколите за спречување на коронавирусот...