Home Убавина и Здравје Природа и здравје – Подобар имунитет во време на КОВИД - 19

Природа и здравје – Подобар имунитет во време на КОВИД – 19

Лек против корона вирусот нема, впрочем како и кај сите останати вируси, но лекарите континуирано со апел – да внимаваме на имунитетот. Тој е најдобар сојузник во борбата против КОВИД 19.

Овеј период од особена важност е пиењето многу течност, земање здрави оброци полни со витамини и минерали.

Според некои лекари, се препорачува по една таблета дневно Д3, потоа 1г витамин Ц дневно и цинк, кој можеш да го внесеш во организмот и со шумлива таблета.

Употребата на прополис е од голема корист.

Сепак, најважен дел е да се следат препораките на СЗО, односно редовно миење на рацете, користење дезинфекциони средства, избегнување близок контакт со луѓето – особено ако покажуваат симптоми на настинка и грип.

Претпазливоста е потребна, но сепак не кревај паника.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Белгија го заврши фудбалското првенство пред време – Бриж нов шампион !

Белгија е првата земја во Европа чија фудбалска федерација ќе донесе одлука што да се прави со првенството и покрај тоа што...

Најбогатиот човек на светот, Џеф Безос донираше 100 милиони долари за храна !

Џеф Безос и неговата компанија Амазон, како дел од борбата против корона-кризата, ќе донира 100 милиони долари за сиромашните и најранливи групи...

Над 12.000 луѓе конкурирале за астронаут на НАСА и сакаат да бидат дел од новата мисија на месечината !

Над 12.000 луѓе се пријавиле да станат астронаути во новата програма на НАСА Артемис, објави американската вселенска агенција. Ова...

50 % од луѓето можат да го имаат Корона вирусот, но да немаат никакви симптоми, но ќе го пренесат на други !

Повеќе нови сознанија покажуваат дека луѓе без симптоми го поттикнуваат ширењето на корона вирусот, поради што во САД се разговара на високо...

Заради криза со вирусот на западот, кинескиот бизнис во опаѓање – Се бараат само заштитни маски !

Како што глобалната пандемија го зема својот данок кај извозно ориентираните производители, така се намалуваат и кинеските надежи за брзo економскo опоравување...