Природа и здравје –Рецепт за подобар вид

0
105

Сите кои носат очила или леќи знаат дека е тешко и заморно да се направат некои вообичаени работи, ве болат очите од гледање, паѓа концентрацијата итн.
Денеска со Вас споделуваме едноставен рецепт за кој состојките секој ги има во својот дом, а ако го користите редовно проблемот со видот ќе исчезне.
За да го подготвите домашниот лек по препорака од рускиот офтамолог и хирург, Владимир Филатов потребно Ви е:
100 грама сок од алое вера; 500 грама мелени ореви; 300 грама мед; сок од 3-4 лимони.
За да добиете сок од алое вера, треба да се исечат горните, средните и долните листови на растението. Измијте ги во претходно провриена и изладена вода. Одделете ги шилестите делови од лисјата и исечете ги на мали парчиња. Потоа ливчињата ставете ги во крпа и исцедете го сокот од нив.
Помешајте го сокот со останатите состојки и пијте ја оваа смеса трипати дневно по една супена лажица, половина час пред јадење.
Ако ги следите упатствата точно, оваа мешавина сигурно ќе ви го поправи видот, а како што е полна со витамини, ќе му користи на цело тело.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here