Home Убавина и Здравје Природа и здравје -Сируп за подобар имунитет

Природа и здравје -Сируп за подобар имунитет

Во време на пандемија предизвикана од КОВИД -19, покрај почитување на владините препораки, важно е да се обрати внимание на имунитетот.
За таа цел во рубриката “Природа и здравје„ нудиме домашен сируп за „екстра“ имунитет.
Состојки:
1 чешне искршен лук
2 лажици мелен ѓумбир или 1 лажица рендан корен од ѓумбир
Пола лажица мелени чили пиперчиња
Пола лажица мелен цимет
2 лажици мед
1 dl свежо исцеден сок од лимон
Измешајте ги сите состојки освен медот, а потоа додадете го медот. Оставете 3 часа на собна температура, а потоа мешавината ставете ја во добро затворен стаклен сад и чувајте ја во фрижидер.
За подобрување на имунитетот, дневно конзумирајте лажица од сирупот наутро, на празен стомак.
Ако веќе сте настинати, конзумирајте по една лажица сируп три пати во денот пред оброците.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Короната ги откажа манастирските ручеци за Спасовден

Короната и посебните мерки за безбедност ги откажаа манастирските ручеци за големиот христијански празник Спасовден. Иако овој ден како своја слава го...

Короната во Штип не застанува. Денес нови 9 случаи

Короната во Штип не застанува. Денес се откриени нови 9 случаи на позитиовни на ковид 19. Од нив, 7 се вработени во...

Карбинци решава клучен проблем. Започна градбата на пречистителната станица

Карбинци решава клучен проблем. Започна градбата на пречистителната станица . 105,3 мил. денари е вредна идната пречистителна станица во карбинската општина...

Спасовски од Карбинци го повика ВМРО на разумност

Тех. премиер Оливер Спасовски денеска од Карбинци каде што беше по повод денот на општината, го повика ВМРО ДПМНЕ на разумност и...

Инспектори ќе ги едуцираат угостителите

Инспекторски тимови во наредните 10 дена активно ќе ги едуцираат угостителите за примена на протоколите за спречување на коронавирусот...