Природа и здравје – со три состојки против болки во зглобовите

0
162

Болки во зглобовите, оние кои го имаат овој проблем знаат што е мака. Денеска Ви нудиме лесен рецепт кој помага да се контролираат болните симптоми на остеопорозата. Илјадници луѓе кои го пробале – се заколнува во неговата ефикасност. Овој антички рецепт од руската народна медицина повторно стана популарен, благодарение на исцелителката Малахов.

За да го подготвите потребно е:

10 лажици сол, 5 лажици црн пипер и 25 лажици масло (може да е маслиново масло, може и да е сончогледово – најважно е да не е рафинирано).

Подготовка:

Измешајте ги солта, биберот и маслото во соодветен стаклен сад. Потоа затворете го убаво и оставете неколку дена да отстои, повремено тресете го стаклениот сад за да ги омекнете состојките. Во зависност од температурата на просторијата во која се чува, смесата ќе биде подготвена за една недела или десет дена.

Инструкции за употреба:

Секое утро треба да се направи енергична масажа каде се чувствува болка. Првично, масажата треба да трае 2-3 минути секој ден. По 2-3 дена се зголемува времето за уште 2-3 минути се додека не се стигне до 20 минути енергична масажа. По завршувањето на масажата покријте го местото со топла и влажна крпа.

Оваа постапка може да предизвика помала иритација на кожата. Затоа, по завршувањето на масажата, избришете ја површината со суво крпа и нанесете мрсна крема.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here