Природа и здравје – Чај за витко и здраво тело

732

Чај што лечи многу болести, а можете да го подготвите само од пет состојки. Главната состојка е куркумата, која има важна улога во детоксикација на организмот, делува против воспалителните процеси и го забавува процесот на стареење. Куркумата има позитивен ефект кај деменцијата и карциномот.
Еве како можете да го направите овој неверојатен и природен напиток.
Потребни состојки:
половина лажица ѓумбир, половина лажица цимет, 1/6 лажица куркума, прстофат кардамон, 500 мл вода и 1 лажица мед /графика/
Подготовка:
Во 500 милилитри зовриена вода додадете ѓумбир и цимет. Потоа додадете ги и куркумата и кардамомот и добро измешајте. Оставете да врие 5 до 10 минути, а потоа процедете го и засладете го со мед.