Home Убавина и Здравје Природа и здравје - Чај за витко и здраво тело

Природа и здравје – Чај за витко и здраво тело

Чај што лечи многу болести, а можете да го подготвите само од пет состојки. Главната состојка е куркумата, која има важна улога во детоксикација на организмот, делува против воспалителните процеси и го забавува процесот на стареење. Куркумата има позитивен ефект кај деменцијата и карциномот.
Еве како можете да го направите овој неверојатен и природен напиток.
Потребни состојки:
половина лажица ѓумбир, половина лажица цимет, 1/6 лажица куркума, прстофат кардамон, 500 мл вода и 1 лажица мед /графика/
Подготовка:
Во 500 милилитри зовриена вода додадете ѓумбир и цимет. Потоа додадете ги и куркумата и кардамомот и добро измешајте. Оставете да врие 5 до 10 минути, а потоа процедете го и засладете го со мед.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Американски лекар, има успешен лек за Корона вирусот – Од 1000 пациенти за кои се грижи, никој не починал !

Американски лекар кој лекува пациенти заразени со Ковид-19 во Монро веќе три недели е многу успешен во ова и нема смртни случаи,...

Основачот на „Твитер“ донира една милијарда долари за борба против пандемијата !

Основачот и сопственик на Твитер, Џек Дорси, најави дека ќе донира една милијарда долари за да помогне во борбата против пандемијата од...

Минималната потрошувачка кошничка тежи 32.941 денари !

Ред. бројЕлементи кои ја формираат вредноста  на минималната синдикална кошницаMeсец 3 2020% учество структура1.Исхрана и пијалоци13 888,9742,162.Домување10 421,1331,643.Хигиена2 355,897,154.Превоз2 363,917,185.Облека и обувки2 136,116,486.Култура1 066,793,247.Одржување...

Андреа Бочели, сам со он-лајн концерт во Миланската катедрала !

Познатиот оперски пејач, Андреа Бочели, во недела, за католичкиот Велигден, ќе има настап во Миланската катедрала, која ќе биде празна,...

Руската вакцина против Коронавирусот влезе на листата на СЗО !

Истражувачкиот институт за вакцини и серуми на руската Федерална агенција за биомедицина соопшти дека нивната вакцина против коронавирусот е ...