Природа и здравје – Чај за хормонски баланс

799

Живееме во стресно време, со многу нервоза, а негативните последици од брзото темпо на живот се рефлектира на здравјето. Жените се посебно чувствителни и нивниот ендокрин систем, затоа им се препорачува чај од оригано за хормонски баланс.

За да се подготви чајот треба да имате околу 300 мл. врела вода и 3 лажици свежо или сушено оригано.

Најпрво водата треба да зоврие, па ориганото да се истури во неа. Покријте ја содржината и оставете да отстои 10 минути.

После оваа постапка слободно испијте го, наздравје!