Home Убавина и Здравје Природа и здравје – Чај од глуварче за подобро здравје

Природа и здравје – Чај од глуварче за подобро здравје

Глуварчето се користи во форма на чај и придонесува за подобра состојба на телото, но коренот, кој е многу помоќен во лекувањето на многу состојби, е неправедно запоставен.
До неодамна, се сметаше за плевел што не може да најдат примена. Сепак, истражувањето покажало дека може да им помогне на пациентите со карцином во процесот на заздравување.
Коренот на оваа билка е откриено дека делува подобро од хемотерапија бидејќи таа ги уништува сите клетки, а коренот на глуварче само оние погодени од карцином.
Покрај тоа, има диуретични својства, го стимулира излачувањето на жолчката, го чисти црниот дроб и се користи за алергии.
Вака се подготвува чајот: Ставете грст свеж корен глуварче во литар топла вода. Процедете после десет минути. Пијте 3 филџани дневно.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Белгија го заврши фудбалското првенство пред време – Бриж нов шампион !

Белгија е првата земја во Европа чија фудбалска федерација ќе донесе одлука што да се прави со првенството и покрај тоа што...

Најбогатиот човек на светот, Џеф Безос донираше 100 милиони долари за храна !

Џеф Безос и неговата компанија Амазон, како дел од борбата против корона-кризата, ќе донира 100 милиони долари за сиромашните и најранливи групи...

Над 12.000 луѓе конкурирале за астронаут на НАСА и сакаат да бидат дел од новата мисија на месечината !

Над 12.000 луѓе се пријавиле да станат астронаути во новата програма на НАСА Артемис, објави американската вселенска агенција. Ова...

50 % од луѓето можат да го имаат Корона вирусот, но да немаат никакви симптоми, но ќе го пренесат на други !

Повеќе нови сознанија покажуваат дека луѓе без симптоми го поттикнуваат ширењето на корона вирусот, поради што во САД се разговара на високо...

Заради криза со вирусот на западот, кинескиот бизнис во опаѓање – Се бараат само заштитни маски !

Како што глобалната пандемија го зема својот данок кај извозно ориентираните производители, така се намалуваат и кинеските надежи за брзo економскo опоравување...