Home Убавина и Здравје Природа и здравје - Чистење на организмот од маснотии

Природа и здравје – Чистење на организмот од маснотии

Празниците се период на прекумерно уживање во храната, а сега кога завршија време е да се детоксицира организмот.
Еве како во борба против маснотиите.
Конзумирај цвекло. Тоа е генерално поврзано со третман на анемија, но особено го штити нашиот црн дроб кој постпразнично е доста оптеретен.
Во свежа форма, можете да го користите како додаток во смути или да користите соковник за да направите сок кој со додавање на сок од лимон станува вистинска мала чаша здравје.
По празниците, не заборавајте да најдете место за брокула на менито. Овие зелени зеленчуци од семејството зелка, исто така, изобилуваат со корисни хранливи материи со антиоксидантна активност.
Ако сакате супи, не заборавајте да направите кремаста супа од брокула за да ви остане свежа.
На Вашето мени задолжително нека биде и зелката.
Свежата зелка е фантастична храна со само 25 калории во 100 грама. Богата е со витамини Ц и Е, бета-каротин, магнезиум и железо, го потикнува варењето на храната и го чисти црниот дроб од токсините.
Салата од свежа зелка е неопходен дел од нашите менија и може да се конзумира со многу јадења.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Нови 62 заразени во Македонија, од нив 14 во Штип !

Повторно расте бројот на случаи на болни од корона вирусот. За само едно деноноќие земјава регистрира 62 новозаразени. Најголем број повторно...

ВИДЕО: Протестите низ САД не запираат – Запалени и полициски автмобили !

Во 25 градови ширум САД воведен е полициски час по протестите за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој беше задавен од...

Франција одвои 1.3 милијарди евра за субвенционирање на купување на електрични возила – Кој ќе купи, ќе добие 10.000 евра гратис !

Француската влада објави повеќемилионски економски план за автомобилската индустрија – и таму е вклучено помош за производителите, а оние што...

Американците имаат нови шопинг навики: Корона вирусот ги натера се да купуваат он-лајн !

Пандемијата драстично ги промени потрошувачките навики. Американците прават залихи на храна и на други производи, но и се повеќе пазарат на...

ВИДЕО: Последното убиство на афро-американец разгоре насилни демонстрации низ 30 градови во САД !

Демонстранти низ САД се судрија со полицијата поради смртта на афро-американецот во Минеаполис кој се задуши под смртоносното притискање со нога...