Природа и здравје – Чистење на организмот од маснотии

791

Празниците се период на прекумерно уживање во храната, а сега кога завршија време е да се детоксицира организмот.
Еве како во борба против маснотиите.
Конзумирај цвекло. Тоа е генерално поврзано со третман на анемија, но особено го штити нашиот црн дроб кој постпразнично е доста оптеретен.
Во свежа форма, можете да го користите како додаток во смути или да користите соковник за да направите сок кој со додавање на сок од лимон станува вистинска мала чаша здравје.
По празниците, не заборавајте да најдете место за брокула на менито. Овие зелени зеленчуци од семејството зелка, исто така, изобилуваат со корисни хранливи материи со антиоксидантна активност.
Ако сакате супи, не заборавајте да направите кремаста супа од брокула за да ви остане свежа.
На Вашето мени задолжително нека биде и зелката.
Свежата зелка е фантастична храна со само 25 калории во 100 грама. Богата е со витамини Ц и Е, бета-каротин, магнезиум и железо, го потикнува варењето на храната и го чисти црниот дроб од токсините.
Салата од свежа зелка е неопходен дел од нашите менија и може да се конзумира со многу јадења.