Home Балкан Просечната нето плата во Хрватска е 886 евра !

Просечната нето плата во Хрватска е 886 евра !

Просечната бруто и нето плата во Хрватска беше номинално и реално пониска во март на месечно ниво, додека во однос на истиот месец во 2019 година е забележан раст.

Просечната мартовска нето плата изнесуваше 6.713 куни (886 евра), што е номинално помалку за 1,1 процент и реално за 1,3 проценти отколку во февруари, пренесе порталот „Себиз“.

Споредено со истиот месец лани, нето-платата по вработен е номинално поголема за 1,4 проценти и реално за 0,8 проценти.

Просечната бруто-плата по вработен во март „тежела“ 9.118 куни (1.211 евра), а во номинална стапка е пониска за 1,0 проценти и во реална смисла за 1,2% во однос на февруари.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

Короната ги откажа манастирските ручеци за Спасовден

Короната и посебните мерки за безбедност ги откажаа манастирските ручеци за големиот христијански празник Спасовден. Иако овој ден како своја слава го...

Короната во Штип не застанува. Денес нови 9 случаи

Короната во Штип не застанува. Денес се откриени нови 9 случаи на позитиовни на ковид 19. Од нив, 7 се вработени во...

Карбинци решава клучен проблем. Започна градбата на пречистителната станица

Карбинци решава клучен проблем. Започна градбата на пречистителната станица . 105,3 мил. денари е вредна идната пречистителна станица во карбинската општина...

Спасовски од Карбинци го повика ВМРО на разумност

Тех. премиер Оливер Спасовски денеска од Карбинци каде што беше по повод денот на општината, го повика ВМРО ДПМНЕ на разумност и...

Инспектори ќе ги едуцираат угостителите

Инспекторски тимови во наредните 10 дена активно ќе ги едуцираат угостителите за примена на протоколите за спречување на коронавирусот...