Home Популарно Путин нема да дозволи истополови бракови, додека е претседател на Русија !

Путин нема да дозволи истополови бракови, додека е претседател на Русија !

Рускиот претседател Владимир Путин порача денес дека Русија нема да ги легализира истополовите бракови сѐ додека е тој на власт.

„Додека јас сум претседател, тоа нема да се случи“, кажа тој на состанок на кој се расправало за потенцијалните измени на уставот, јавуваат руските медиуми.

Јавното промовирање хомосексуалност е кривично дело во Русија според законот кој Путин го потпиша во 2013 година. 67-годишниот Путин како претседател и премиер е на власт веќе две децении, а актуелниот мандат му истекува во 2024 година. тој е најдолговечниот руски или советски лидер од Јосиф Сталин.

Некои од амандманите на рускиот устав кои се разгледуваат би му овозможиле да ја задржи власта и по истекот на актуелниот мандат, како премиер со проширени овластувања, доживотен сенатор или лидер на советодавниот Државен совет.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

60 милиони денари за 12 општини во земјава

Дванаесет општини од државата меѓу кои и Кочани ќе поделат грант средства од над 60 милиони денари преку Проектот...

Втор ден карантин во Штип и Карбинци. Попуштаат и трпението и нервите

Штип и Карбинци го живеат вториот карантински ден од вкупно три. Животот во овие две општини е сведен на минимум. Веќе втор...

Три улици во Таринци добија асфалт. Се работеше и за време на карантин

Три улици во Таринци добија асфалт. За да се запазат роковите, се работеше и за време на карантин. Претходно, екипи на ЈП...

Пет децении Кинг Наат Велиов го слави името на Кочани и Македонија низ светот. Настапувал на иста сцена со Мајкл Џексон, а свирел и...

Пет децении Кинг Наат Велиов го слави името на Кочани и Македонија низ светот. Со својата група Кочани Оркестар, свиреле на најпрестижните...

Документите се подготвуваат. Патот за Германија го чека крајот на короната

Короната само направи застој, но не го намели интересот за времено или трајно заминување во странство. Документите се подготвуваат и...