Home Штип Расте бројот на разводи

Расте бројот на разводи

Зголемената бројка на развод на бракови, како и економските, правни и психолошки последици  од истиот е тема на книгата  „Разводот на брак во европските земји“, која беше промовирана денес  на Правниот факултет во Штип:

„Идејата на книгата беше да се направи сеопфатна анализа на разводот на брак во европските држави.И потоа да се спореди со разводот на брак во Македонија.Сеуште во Македонија процентот на разводи е далеку под тој процент.Во едно големо истражување од 1990 г. До 2000 г. Се утврди дека Македонија е земја заедно со БиХ со најмал број разводи во Европа.“ изјави проф. д -р Дејан Мицковиќ, автор

„Имајќи во предвид дека Р. Македонија заостанува со законската регулатива во поглед на концептите во поглед на вршење на родителското право по развод на брак, фокус на оваа книга е на најдобриот интерес на детето“ изјави доц. д-р Милица Шутова – автор

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

За пет месеци од обичен грип, во САД починале 16.000 лица а заразени се над 29 милиона !

Најмалку 105 деца починаа од грип во оваа сезона, покажуваат податоците објавени од страна на американскиот Центар за контрола и ...

ВИДЕО: Илјадници маршираа во Лондон за слобода на Џулијан Асанж, основачот на „Викиликс“ !

Илјадници луѓе во Лондон, маршираа за ослободување на Џулијан Асанж. Тие протестираа за да извршат притисок врз британската влада да одбие...

ФОТО/ВИДЕО: Први снимки од новиот костим на Бетмен, додека се снимаше во Глазгов !

Бетмен се спушти во Глазгов со целосен оклоп во црно додека во саботата снимаа сцени со брза бркање на мотор.

„Пријатели“ се враќаат на телевизија – Секој од актерите побогат за 3 милиони евра !

НBO Max ги обезбедил правата за серијата за 425. милиони доалри. Глумците ќе учествуават и во продукцијата на епизодите, а секој од...